PARTNER PORTALU
  • BGK

Na ścianie Galerii Krakowskiej odsłonięto mural

  • PAP    7 maja 2013 - 19:14

Rozmaite kształty, które kojarzą się z mechanicznymi maszynami i figurami geometrycznymi przedstawia odsłonięty we wtorek mural na wschodniej ścianie Galerii Krakowskiej. Dzieło malowało kilkanaście osób przez dwa tygodnie po 14 godzin dziennie.
Dzieło, które zaprojektowała Justyna Posiecz-Polkowska związana z gdańską Akademią Sztuk Pięknych, ma kolory bieli, ciepłej szarości i brązu.

Jak powiedziała Piecz-Polkowska, projekt jest inspirowany głównie płaskorzeźbami krakowskiego artysty Jana Szczepkowskiego. "Obraz na ścianie nie jest jednoznaczny i może być różnie interpretowany. Taki właśnie ma być. Chcę, aby osoby przechodzące obok galerii, w pośpiechu na dworzec, zwróciły uwagę na mural. By zatrzymały się na chwilę, zastanowiły się nad rzeźbami widocznymi na budynku" - mówiła artystka.

Malowidło zajęło powierzchnię 1,4 tys. m kw. Do jego ukończenia potrzebne było ok. 460 litrów farby. "Wykonanie skomplikowanego projektu na całej powierzchni ściany było dla nas wyzwaniem. Musieliśmy też uznać wyższość pogodny nad nami. Udało się nam jednak skończyć pracę w wyznaczonym terminie" - mówił podczas otwarcia Bartek Leśniewski z firmy odpowiedzialnej za wykonanie projektu.

Zdaniem Artura Wabika, dyrektora artystycznego ogłoszonego w ubiegłym roku konkursu na mural, zrealizowana praca spełnia założenia konkursowe i spodoba się krakowianom.

Galeria Krakowska jest galerią handlową wybudowaną w latach 2004-2006 w centrum Krakowa, tuż przy Dworcu Głównym, niedaleko Rynku Głównego. Jej powierzchnia całkowita wynosi 129 tys. m kw. Wewnątrz trzykondygnacyjnego budynku znajduje się ok. 270 sklepów oraz kilkadziesiąt restauracji i kawiarni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.