PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Śląsku rusza infolinia dla bezdomnych

  • PAP    28 października 2010 - 10:01

Od 1 listopada w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach zostanie uruchomiona bezpłatna infolinia dla bezdomnych.
Pod numerem 800 100 022 będzie można się dowiedzieć o miejscach noclegowych i placówkach pomagającym bezdomnym w regionie.

Pierwszy raz infolinia dla bezdomnych została uruchomiona w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w sezonie zimowym 1998/1999.

Każdego roku do dyżurujących zgłasza się kilkaset osób, które poszukują placówki zapewniającej schronienie lub wyżywienie. W poprzednich latach infolinia najczęściej była wykorzystywana podczas silnych mrozów. Najczęściej pomocy szukali samotni mężczyźni. Zdarzały się telefony, gdzie o pomoc prosiły całe rodziny znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji mieszkaniowej czy materialnej.

Z infolinii mogą korzystać nie tylko bezdomni, ale też mieszkańcy regionu, którzy chcą pomóc osobom nocującym na ich klatkach schodowych, strychach, czy w ogródkach działkowych. Za jej pośrednictwem wiele osób zgłosiło chęć udzielenia pomocy bezdomnym – przekazanie ciepłej odzieży albo pieniędzy.

Uruchomieniu infolinii towarzyszy akcja informacyjna przygotowana przez pracowników Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Plakaty pojawią się m.in. w ośrodkach pomocy społecznej, na dworcach kolejowych i autobusowych, w ośrodkach zdrowia, jednostkach pozarządowych, starostwach, urzędach miast i gmin. Plakaty będą dystrybuowane wspólnie z jednostkami administracji samorządowej, komendami policji i straży pożarnej, Caritas oraz Górnośląskim Towarzystwem Charytatywnym.

W woj. śląskim funkcjonuje ponad 150 placówek świadczących pomoc osobom bezdomnym – są to noclegownie, schroniska, hostele, ogrzewalnie, jadłodajnie, punkty wydawania żywności i ośrodki interwencyjne. Wykaz jednostek świadczących pomoc osobom bezdomnym w regionie znajduje się na stronie internetowej: http://www.katowice.uw.gov.pl/wdzps/placowki.html.

Zimowa infolinia dla bezdomnych będzie działać do końca marca przyszłego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.