PARTNER PORTALU
  • BGK

Na straży budżetu

  • AP    3 stycznia 2011 - 14:37
Na straży budżetu

MSWiA chce rozszerzyć katalog wykroczeń, za które strażnicy miejscy będą mogli nakładać grzywny w drodze mandatu karnego. Dzięki nowym przepisom więcej pieniędzy wpłynie do kas samorządów.
MSWiA zaprojektowało rozporządzenie, które spowoduje rozszerzenie uprawnień straży gminnych, m.in. pozwoli nakładać grzywy w drodze mandatu karnego. Zdaniem MSWiA przygotowane zmiany zmniejszą w rezultacie liczbę spraw kierowanych do sądów.

I tak, nowy katalog wykroczeń obejmuje m.in. zachowania polegające na: demonstracyjnym okazywaniu w miejscach publicznych lekceważenia Narodowi Polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej lub jej konstytucyjnym organom, zakłócaniu porządku i spokoju publicznego.

W wykazie znalazły się takie czynności jak: wywołanie fałszywego alarmu, przekroczenie przez kierującego pojazdem dopuszczalnej prędkości, a także przeszkadzanie lub usiłowanie przeszkodzenia w przebiegu niezakazanego zgromadzenia.

Nowe rozporządzenie zwiększa również uprawnienia straży miejskiej w czuwaniu nad przestrzeganiem ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi m.in. o możliwość karania sprawcy wyrzucania odpadów komunalnych na nienależący do niego grunt polny oraz wprowadzania ścieków i nieczystości pochodzących z gospodarstw domowych do wód powierzchniowych i do ziemi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.