PARTNER PORTALU
  • BGK

Na tej wystawie wszystko jasne

  • PAP    10 marca 2012 - 10:46

Lampy naftowe z drugiej połowy XIX w. prezentowane są na wystawie w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Ekspozycję zorganizowano z okazji 190-lecia urodzin i 130-lecia śmierci Ignacego Łukasiewicza.
Jak poinformował kurator wystawy Krzysztof Gierlach, prezentuje ona różnorodne lampy naftowe powstałe w latach 1855 -1925, uzupełnione zdjęciami i grafikami oraz pamiątkami po Ignacym Łukasiewiczu i Janie Zehu, przedstawicielach wybitnej myśli technicznej związanej z przemysłem naftowym i wynalazkami z dziedziny oświetlenia.

Na wystawie najliczniejsze są lampy naftowe z lat 1865 - 1900. Pochodzą one głównie z wytwórni niemieckich, austriackich i węgierskich. W ich stylistyce przeważa dekoracja eklektyczna nawiązująca do okresu biedermeieru, baroku, antyku a także zapowiadająca początki secesji.

Ekspozycja została uzupełniona prezentacją multimedialną przedstawiającą historię oświetlenia na przestrzeni 7 tysięcy lat.

Prezentowane na wystawie w Gorlicach eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, gdzie znajduje się jedna z największych na świecie kolekcji przedstawiających historię oświetlenia. Wystawę można oglądać do 11 kwietnia.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.