PARTNER PORTALU
  • BGK

Nadmorską wąskotorówką w święta i Nowy Rok

  • PAP    20 grudnia 2015 - 11:25
Nadmorską wąskotorówką w święta i Nowy Rok
Stacja wąskotorówki w Rewalu (fot. A.fiedler/wikipedia/CC BY-SA 3.0)

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia i Nowy Rok na gości Wybrzeża Rewalskiego (Zachodniopomorskie) będą czekały przejazdy Nadmorską Koleją Wąskotorową. Odnowione wagony pozwalają podróżować w komfortowych warunkach nawet przy minusowych temperaturach.
Gryficka wąskotorówka, czyli jedna z największych atrakcji turystycznych nad Bałtykiem, w sezonie letnim kursuje między Gryficami i Pogorzelicą. Jesienią i zimą jej regularne kursy są zawieszane.

"Zimowe przejazdy wąskotorówką to zupełnie inne wrażenia z jazdy, niż podróżowanie latem" - mówi PAP Maciej Łozdowski ze spółki zarządzającej koleją. "Jeżeli aura będzie dla nas łaskawa i spadnie śnieg, wtedy na turystów będą czekały bardzo malownicze widoki. Świąteczny przejazd to szansa na zobaczenie m.in. latarni morskiej w Niechorzu w nietypowej zimowej scenerii" - dodaje Łozdowski.

Podróż wąskotorówką to dobry pomysł na aktywne spędzenie świątecznego czasu nad morzem - przekonuje Łozdowski. Jak dodaje, turyści nie muszą pokonywać całej trasy, mogą m.in. dojechać wąskimi torami nad samo morze i tam rozpocząć spacer, lub zacząć od nadmorskich zabytków, a podróżą wąskotorówką zakończyć wyprawę.

Jak mówi Łozdowski, świąteczne kursy zaplanowano w sobotę 26 grudnia i piątek 1 stycznia. W każdym z tych dni odbędzie się pięć przejazdów.

Jeszcze kilka lat temu przez zły stan torowisk oraz brak ogrzewania w wagonach zimowe przejazdy składami retro były niemożliwe. Nadmorska wąskotorówka przeszła gruntowną modernizację. Odnowione wagony pozwalają podróżować w komfortowych warunkach nawet przy minusowych temperaturach.

Jeżeli warunki pogodowe pozwolą, do dyspozycji odważnych turystów będzie także półotwarty wagon, który zapewnia zimą nieco mocniejsze wrażenia, niż zabudowane wagony - dodaje Łozdowski.

Zimowe przewozy nadmorską wąskotorówką pierwszy raz od lat 90. zorganizowano w ubiegłym roku - opowiada Łozdowski. Skorzystało z nich wtedy bardzo dużo turystów - mówi. Jak dodaje, to pomysł skierowany głównie dla turystów, których sporo w okresie świątecznym przyjeżdża na Wybrzeże Rewalskie.

Przejazd pociągu na trasie z Gryfic do Pogorzelicy, to prawie dwugodzinna podróż wśród nadmorskich krajobrazów. Po drodze podróżni mogą zobaczyć wiele zabytków architektonicznych, takich jak: latarnia morska w Niechorzu, ruiny średniowiecznego kościoła na klifie, zabytkowy kościół neogotycki oraz zespół pałacowy w Trzęsaczu, neogotycki pałac w Dreżewie, a także dworską rezydencję z końca XVIII w. w Rybokartach.

Obecnie w Polsce jest tylko 18 czynnych publicznych linii kolei wąskotorowych. Większość wąskotorówek jeździ po szynach o rozstawie 750 mm. Pozostałe szerokości szyn to 600 i 785 i 1000 mm.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa gminy Rewal to jedna z trzech czynnych publicznych kolei wąskotorowych w Polsce, wykorzystujących rozstaw szyn o szerokości 1000 mm. Pozostałe dwie to Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa oraz Koszalińska Kolej Wąskotorowa.

Gmina Rewal przejęła "ciuchcię" od PKP SA wraz z towarzyszącymi jej zabudowaniami w 2002 r.

Pierwszy odcinek kolejki z Gryfic do Niechorza oddano do użytku pod koniec XIX w. Obecnie przewozy turystyczne prowadzone są na 40-kilometrowym odcinku Gryfice-Pogorzelica.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.