PARTNER PORTALU
  • BGK

Nagroda dla Bydgoszczy. Za Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła

  • MIW    20 stycznia 2016 - 14:28
Nagroda dla Bydgoszczy. Za Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła
Warzelnia piwa w Bydgoszczy. (Fot. : Mat. pras. Locativo.pl)

• Wyróżnienie dla Szlaku przyznała Europejska Sieć Turystyki Kulturowej.
• Szlak powstał rok temu. Znalazło się na nim 16 unikatowych obiektów. 
• Tematem przewodnim szlaku są „ludzie i technika przy węźle wodnym”.
Bydgoski Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O otrzymał pierwszą nagrodę w organizowanym przez Europejską Sieć Turystyki Kulturowej konkursie na najlepszą destynację zrównoważonej turystyki kulturowej.

Szlak istnieje zaledwie od roku. Znalazło się na nim 16 obiektów reprezentujących dziedzictwo przemysłowe Bydgoszczy, które spełniły kryteria dotyczące dostępności dla zwiedzających, unikatowości i atrakcyjności turystycznej, a także czegoś tak ulotnego, jak genius loci miejsca.

Do tego grona zaliczono Exploseum, czyli byłą niemiecką fabrykę materiałów wybuchowych, infrastrukturę Kanału Bydgoskiego, spichrze nad Brdą, Muzeum Fotografii, Gazownię Miejską, Wieżę Ciśnień, Warzelnię Piwa, Introligatornię, Barkę towarową, Fabrykę Obrabiarek oraz Muzeum Mydła i Historii Brudu. Część z tych zakładów wciąż działa. Tematem przewodnim szlaku są „ludzie i technika przy węźle wodnym”.

Koncepcję rozwoju i promocji szlaku opracowała agencja marketingowa Locativo. Jak tłumacza jej przedstawiciele szlak realizuje dwa ważne cele: wzmacnia wizerunek Bydgoszczy jako atrakcyjnego miasta turystyki przemysłowej oraz zwiększa poczucie dumy wśród mieszkańców z historycznej roli ich miasta w dziejach Polski i całego kontynentu.

Turystyka industrialna – od dawna popularna w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech - od kilku lat zyskuje na znaczeniu także w Polsce, szczególnie w województwie śląskim, gdzie kilka lat temu pod auspicjami tutejszego urzędu marszałkowskiego powstał Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Stale też rośnie liczba byłych zakładów przemysłowych, które dziś zmieniły swoje funkcje na muzealne, koncertowe, rekreacyjne bądź mieszkalne. Zrewitalizowane obiekty stają się nowymi symbolami polskich miast, jak stało się to z łódzką Manufakturą czy poznańskim Starym Browarem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.