PARTNER PORTALU
  • BGK

Nagroda Kulturalna Śląska wręczona

  • PAP    15 września 2012 - 16:32

Niemiecka reżyserka Ute Badura i historyk sztuki dr Piotr Oszczanowski zostali w sobotę uhonorowani Nagrodą Kulturalną Śląska.
Wyróżniono ich m.in. za rozwój i propagowanie śląskiego dorobku kulturowego.W laudacji dla Badury przyjaciółka laureatki Ulrike Treziak podkreśliła, że została ona uhonorowana za swoją pracę przy tworzeniu filmów dokumentalnych, które odnoszą się zarówno do historii jak i współczesności Śląska.

„Ute Badura prowadzi za pomocą swoich filmów dialogi, które wykraczają poza wszelkie możliwe rodzaje granic. Jest to dokładnie to, czego potrzebujemy w tak często przywoływanym porozumieniu pomiędzy Polakami i Niemcami oraz dla zachowania naszej wspólnej spuścizny” – mówiła Treziak.

Ute Badura urodziła się w 1957 w niemieckim Moers. Uczęszczała do Państwowej Wyższej Szkoły Optyki i Fotografii w Berlinie, a w latach 1983-1991 pracowała jako asystentka operatora przy produkcji filmów dokumentalnych i fabularnych.

W 2000 r. założyła własną firmę producencką, a w realizowanych przez siebie filmach bardzo często odnosiła się do tematu Śląska. Wśród jej najbardziej znanych filmów znajdując się m.in. „Dziki Zachód Śląska”, „Wszystko w nas jest wyjątkowe. Klasa szkolna ze Śląska”, „Domy Pańskie. Historie kościołów z Dolnego Śląska”.

W wygłoszonej laudacji dla Oszczanowskiego dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia Maciej Łagiewski zaznaczył, że laureat „już od wielu lat jest naszym przewodnikiem po historii regionu, którą nieustannie bada, a swoimi wynikami równie chętnie dzieli się ze środowiskiem naukowym jak i wszystkimi tymi, którzy chcą poznać dzieje swojej małej ojczyzny”.

„Dzięki prowadzonej przez niego działalności popularyzatorskiej – programowi telewizyjnemu Śląska sekretera, licznym artykułom w prasie i otwartym wykładom, kolejne już pokolenie Ślązaków interesuje się przeszłością Śląska i jego kulturą” – dodał Łagiewski.

Oszczanowski urodził się w 19 września 1965 r. we Wrocławiu. W 1991 r. ukończył studia na kierunku historia sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2001 r. obronił pracę doktorską pt. „Gerhard Hendrik z Amsterdamu (1559-1615). Życie i twórczość wrocławskiego rzeźbiarza” napisanej pod kierunkiem prof. Mieczysława Zlata.

Obecnie pracuje jako adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Renesansu i Reformacji Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.