PARTNER PORTALU
  • BGK

Nagroda "Studiów Zielonogórskich" dla prof. Strzyżewskiego

  • pap    31 października 2012 - 07:52
Nagroda "Studiów Zielonogórskich" dla prof. Strzyżewskiego

Nagrodę redakcji "Studiów Zielonogórskich" - Laudant illa sed ista Legut otrzymał we wtorek prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Wojciech Strzyżewski. Jest ona wyrazem uznania dla jego działalności przy popularyzacji historii Ziemi Lubuskiej.
Prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski jest uznanym w Polsce ekspertem w zakresie heraldyki i sfragistyki. Opracował kilkadziesiąt projektów herbów i flag dla różnych samorządów, w tym herb i flagę województwa lubuskiego.

"Ta nagroda jest dla mnie cenna, tym bardziej, że grono, które wydaje to kompendium wiedzy o Zielonej Górze zechciało zauważyć to, co robię na Uniwersytecie Zielonogórskim" - powiedział Strzyżewski.

Prof. Strzyżewski to dwukrotny laureat nagrody za najlepszą w Polsce książkę z zakresu heraldyki. W badaniach sfragistycznych zajmuje się pieczęciami szlacheckimi i miejskimi, jak również problematyką związaną z historią regionalną zwłaszcza dziejów Śląska i Ziemi Lubuskiej oraz dziejów miast. Jest autorem i współautorem ponad 100 publikacji naukowych, w tym siedmiu monografii.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i niemieckiego Towarzystwa "Herold" w Berlinie Od początku pracy zawodowej jest związany z zielonogórskimi uczelniami - najpierw z Wyższą Szkołą Pedagogiczną, następnie z Uniwersytetem Zielonogórskim. Profesor pełnił szereg funkcji organizacyjnych m.in. kierownika Zakładu Historii XVI-XVIII wieku, zastępcy dyrektora Instytutu Historii, następnie od 2002 r. do 2005 r. dyrektora Instytutu Historii. W latach 2005-2012 był dziekanem Wydziału Humanistycznego. Od września 2012 r. jest prorektorem ds. studenckich Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Nagroda redakcji "Studiów Zielonogórskich" jest przyznawana od 2000 roku.

"Studia Zielonogórskie" to pismo popularnonaukowe o charakterze rocznika, którego artykuły dotyczą Zielonej Góry, ukazują historię miasta, jego rozwój na przestrzeni lat, działalność różnorodnych instytucji, stowarzyszeń już nieistniejących i obecnie działających, dokumentują wiele dziedzin życia. Niedługo ukaże się 18. numer "Studiów Zielonogórskich".(PAP)

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.