PARTNER PORTALU
  • BGK

Nagroda Św. Kazimierza za popularyzację historii Radomia

  • PAP/JL    10 lutego 2016 - 08:54
Nagroda Św. Kazimierza za popularyzację historii Radomia
Prezydent Radomia ogłosił ósmą edycję Nagrody Św. Kazimierza. Fot. Wikipedia.pl

Prezydent Radomia ogłosił ósmą edycję Nagrody Św. Kazimierza. Wyróżnienie przyznawane jest za popularyzację wiedzy o historii i tradycji miasta.
Do nagrody mogą być zgłaszane osoby lub organizacje, których działalność przyczyniła się do upowszechniania wiedzy o historii Radomia i zachowania dziedzictwa kulturowego miasta.

Kandydatów do nagrody można zgłaszać do 19 lutego. Zwycięzcę wyłoni kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele władz miasta i laureaci poprzednich edycji nagrody.

W poprzednich latach nagrodę otrzymali m.in. Społeczny Komitet Ratowania Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego, Bractwo Kurkowe im. Św. Sebastiana, a także historycy: Sebastian Piątkowski i Przemysław Bednarczyk oraz wieloletni pracownik Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, historyk sztuki Katarzyna Posiadała.

Nagroda zostanie wręczona w pierwszym tygodniu marca, podczas: „Kazików” – kilkudniowych obchodów święta patrona miasta i diecezji radomskiej.

Św. Kazimierz Jagiellończyk urodził się na Wawelu 3 października 1458 roku jako syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuskiej. Jego wychowawcą był Jan Długosz.

Królewicz wielokrotnie przebywał na zamku w Radomiu. Jego najważniejszy pobyt w tym mieście, jako namiestnika królewskiego w Koronie, przypadł na lata 1481-1483. Na te dwa lata władza przeniosła się do Radomia. W tym czasie Kazimierz dał się poznać jako sprawiedliwy i troskliwy władca, a jednocześnie osoba bardzo pobożna.

Zmarł na gruźlicę 4 marca 1484 r. na zamku w Grodnie. Został pochowany w katedrze wileńskiej. Był kanonizowany w 1521 r., lecz bulla zaginęła wraz z rzeczami posła królewskiego Erazma Ciołka, który zmarł nagle w Rzymie. Ponowną bullę kanonizacyjną, powołującą się na akt kanonizacyjny papieża Leona X, wydał papież Klemens VIII w 1602 r.

Święty Kazimierz jest patronem Polski i Litwy. Ikonografia przedstawia go najczęściej w stroju książęcym, z lilią w ręku lub klęczącego w nocy przed drzwiami katedry.

Od 4 marca 1983 r. św. Kazimierz za sprawą Jana Pawła II jest patronem miasta Radomia, a od 25 marca 1992 r. – patronem diecezji radomskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.