PARTNER PORTALU
  • BGK

Nagroda Teatralna na VI Nocy Teatrów w Krakowie

  • PAP    17 czerwca 2012 - 10:53
Nagroda Teatralna na VI Nocy Teatrów w Krakowie

- Radosław Krzyżowski - aktor teatralny i filmowy - związany z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie otrzymał w sobotę wręczoną po raz pierwszy Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego.
Krzyżowskiego nagrodzono za rolę Klaudiusza w spektaklu "Hamlet" w reż. Krzysztofa Jasińskiego w Krakowskim Teatrze Scena STU oraz za inne kreacje aktorskie w 2011 r. m.in. w spektaklu "Udręka życia" w reż. Iwony Kempy w Teatrze im. J. Słowackiego.

Nagroda została ustanowiona przez Radę Miasta Krakowa, a przyznaje ją na wniosek kapituły pod przewodnictwem prof. Jacka Popiela - prezydent Krakowa. Może ją otrzymać artysta - aktor, reżyser, scenograf, twórca muzyki - za szczególne osiągnięcia lub wydarzenie teatralne, które w minionym roku powstało i było prezentowane w Krakowie.

Nagroda ma wymiar finansowy 30 tys. zł brutto.

"Radosław Krzyżowski to aktor wyjątkowy, charyzmatyczny, niezwykły. Jest na swój sposób twarzą pokolenia. Jest grupa młodych ludzi, którzy na deskach polskich teatrów pokazują, co znaczy krakowskie aktorstwo - jednocześnie pamiętając o wielkiej tradycji od Osterwy przez wszystkich znakomitych krakowskich aktorów i reżyserów nadają nowy język i formę aktorskiemu rzemiosłu" - mówiła zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji miasta Magdalena Sroka.

Podkreśliła, że decyzja kapituły była jednomyślna.

"Jestem zagorzałym kibicem. To, że jestem na tej scenie tutaj świadczy o tym, jak sobie cenię, że dostałeś tą nagrodę i jak cenię Twoje aktorstwo" - powiedział dyrektor Teatru im. J. Słowackiego Krzysztof Orzechowski.

Laureat mówił, że aby być w Krakowie musiał się "urwać" z prób "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego, którego inscenizację przygotowuje Krzysztof Jasiński.

"Ta zbieżność i koincydencja, że muszę się urwać z prób Wyspiańskiego, żeby odebrać nagrodę Wyspiańskieg, wydaje mi się intrygująca" - powiedział Krzyżowski.

Dodał, że od dawna chciał zagrać w tym teatrze bohatera, który dożyłby końca spektaklu, bo od kilkunastu lat mu się to nie udało.

"Teatr STU jest dla mnie miejscem ogromnie szczęśliwym i dziękuję całemu zespołowi oraz Krzysztofowi Jasińskiemu" - powiedział.

Aktor 12 lat temu w przedstawieniu "Hamlet" grał rolę tytułową, a po wznowieniu spektaklu wciela się w Klaudiusza - stryja Hamleta. Krzyżowski mówił, że grając Klaudiusza czerpał wiele z interpretacji Krzysztofa Globisza, więc duża część nagrody należy się i jemu.

Radosław Krzyżowski przedstawił w sobotę monolog "Hamleta".

Wręczenie nagrody nastąpiło podczas VI Nocy Teatrów w Krakowie. Teatry przygotowały w sumie 65 spektakli wystawianych w salach teatralnych i w plenerze: na Rynku Głównym, w okolicach Wawelu przy Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego oraz na ul. Gołębiej.

Widzowie mogli też zajrzeć za kulisy do miejsc na co dzień niedostępnych.

VI Noc Teatrów realizowana jest w ramach cyklu Krakowskie Noce 2012. Podczas ubiegłorocznej jej edycji 73 spektakle i przedsięwzięcia kulturalne obejrzało ok. 16 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.