PARTNER PORTALU
  • BGK

Nagroda za piękną architekturę

  • JL    23 czerwca 2010 - 10:28
Nagroda za piękną architekturę

Władze regionu przyznały Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza za najlepsze współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego.
W kategorii architektura użyteczności publicznej nagrodę otrzymały: pawilon obsługi stacji paliw w Sierczy w gminie Wieliczka oraz Fort Węgrzce (nadbudowa i rewitalizacja) w gminie Zielonki. Autorem pierwszego jest Group_A Architects, a drugiego Studio S Biuro Architektoniczne Michał Szymanowski.

Pawilon otrzymał wyróżnienie za jakość architektury małej formy, uzyskanej przy wielkiej prostocie i oszczędności środków wyrazu. Fort – za udane kompozycyjnie powiązanie w architekturze przeszłości ze współczesnością.

Nagrodę w kategorii architektura mieszkaniowa otrzymał budynek mieszkalny jednorodzinny z garażem w Burowie (gmina Zabierzów). Zaprojektowało go Biuro Architektoniczne „Wizja”. Wyróżnienie dostał za współczesną interpretację archetypu domu rodzinnego oraz nawiązanie do tradycji w odważnym użyciu drewna.

Konkurs ma promować wysokiej jakości architekturę. Odbywa się raz na dwa lata. W tej edycji nagrody nie przyznano w kategorii architektury sakralnej, bo nie było zgłoszeń spełniających warunki.

Najlepsze realizacje otrzymają tablice pamiątkowe z przeznaczeniem do umieszczenia na nagrodzonym budynku. Ich autorzy oraz inwestorzy dostaną okolicznościowe dyplomy i statuetki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.