PARTNER PORTALU
  • BGK

Nagrody Sybilla 2015: Oto najważniejsze wydarzenia muzealne roku

  • MN    24 maja 2016 - 14:45
Nagrody Sybilla 2015: Oto najważniejsze wydarzenia muzealne roku

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego z perspektywy wieży widokowej (fot. Muzeum Śląskie/FB)

• Prestiżowe Nagrody Sybilla, przyznawane w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku, wręczono w poniedziałek (23 maja) w warszawskim Teatrze Wielkim.
• Wyróżnienia przyznawano w 11 kategoriach. Przyznano także nagrodę Grand Prix, która powędorwała do Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Nagroda Sybilla 2015 powędrowała do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie za wystawę "Andrzej Wróblewski Recto/Verso", które ogłoszono najlepszą wystawą sztuki 2015 roku.

Wyróżnienia przyznano Muzeum Okręgowemu w Suwałkach za wystawę „Egzotyczna Europa. Kraj urodzenia na płótnach polskich monachijczyków”, Muzeum Narodowemu w Krakowie za wystawę „Olga Boznańska (1865-1940)” oraz Muzeum Narodowemu w Warszawie za „Skarby z kraju Chopina. Sztuka polska XV-XX wieku”.

W kategorii wystaw historycznych i archeologicznych nagroda Sybilla 2015 znów powędrowała do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, tym razem za „Spór o odbudowę”. Wyróżniono także Muzeum Emigracji w Gdyni za wystawę stałą i Muzeum Narodowe w Warszawie za „Majątek. Rzeźby z kolekcji rodziny von Rose oraz filmy i fotografie z archiwum rodziny Zofii Chomętowskiej”.
W kategorii entograficznej Sybilla 2015 przypadła Muzeum Etnograficznemu im. Seweryna Udzieli w Krakowie za „Izbę przyjęć rzeczy biednych. RE_KOLEKCJE z Kantora”. Wyróżniono z kolei Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

W kategorii przyrodniczej i technicznej nagrodzono Muzeum Okręgowe w Toruniu za wystawę stałą. Natomiast wyróżniono Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Czytaj też: Gliwicki Teatr Muzyczny będzie teatrem miejskim

Sybilla 2015 za przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej została przyznana za wystawę w Muzeum Katyńskim w Warszawie, natomiast Muzeum Powstania Warszawskiego otrzymało wyróżnienie. W tej samej kategorii wyróżniono także tematyczny cykl wirtualnych wystaw upamiętniający historie ratowania Żydów podczas Zagłady. Cykl nosi tytuł „W ukryciu” i prezentuje go Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W kategorii edukacja Sybillę 2015 przyznano Muzeum Miasta Gdyni za „Otwartą Dzielnicę”. Wyróżnienia powędrowały do Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie („Szkoła widzenia”), Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku („O niepodległości dla najmłodszych”) oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku („Sekrety Enigmy”).KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.