PARTNER PORTALU
  • BGK

Nagrodzono tych, którzy dbają o rozwój

  • PAP    20 lipca 2010 - 18:43

Polskie samorządy dbające o rozwój oraz poprawę jakości życia społeczeństwa zostały już po raz 12. nagrodzone przez kapitułę Rankingu Samorządów organizowanego przez "Rzeczpospolitą". Laureatom wręczono we wtorek dyplomy.
W kategorii miasta na prawach powiatu pierwsze trzy miejsca zajęły: Poznań, Sopot i Wrocław; w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich: Kórnik (woj. wielkopolskie), Lubliniec (woj. śląskie) i Grodzisk Mazowiecki (woj. mazowieckie), a gmin wiejskich: Zabierzów (woj. małopolskie), Kobylanka (woj. zachodniopomorskie) i Wielka Wieś (woj. małopolskie).
 
Przy ocenie kapituła rankingu brała pod uwagę m.in. wyniki finansowe samorządów, umiejętność pozyskiwania i efektywnego wydatkowania funduszy unijnych, sprawność zarządzania, a także jakość życia mieszkańców. Po raz trzeci kapituła wyróżniła też najbardziej innowacyjne samorządy tzn. takie, które w pracy wykorzystują nowoczesne techniki. Prace samorządów analizowano m.in. na podstawie danych finansowych z lat 2006-2009, pochodzących z resortu finansów.
 
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek powiedział, że samorządy radzą sobie o wiele lepiej z kryzysem ekonomicznym niż jest to w innych krajach europejskich. - Minęło 20 lat od czasu, kiedy zaczęliśmy budować samorządy. Dzisiaj często jesteśmy dumni z miejsca, w którym znalazła się Polska. Niezależnie od problemów, które mamy i trudności, które zawsze będą, Polska przeszła tę drogę i jest dzisiaj wysoko notowana pod względem gospodarczym, rozwojowym dzięki 20 latom pracy polskich gmin. To widać z Unii Europejskiej - powiedział.
 
Buzek podkreślił, że Polska bardzo dobrze wykorzystuje fundusze strukturalne, mimo to jednak musi dołożyć wszelkich starań, by pozyskać je na podobnym poziomie w kolejnych latach.
 
- Następny rozdział funduszy będzie na lata 2014-2020, już teraz przygotowujmy się do tego - podkreślił. Dodał, że Polska musi mieć dobrą infrastrukturę, m.in. internetową, energetyczną, kolejową, lotniczą i drogową.
 
Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska również podkreśliła, że Polska świetnie wykorzystuje unijne fundusze strukturalne. - Polska jest przykładem kraju, gdzie te fundusze rzeczywiście działają, gdzie polityka spójności zdaje egzamin - powiedziała.
 
W osobnej kategorii "Europejski samorząd" wśród miast na prawach powiatów nagrodzone zostały: Piotrków Trybunalski, Białystok i Bielsko-Biała; gmin miejskich i miejsko-wiejskich: Uniejów (woj. łódzkie), Hel (woj. pomorskie) i Wisła (woj. śląskie); gmin wiejskich: Podedwórze (woj. lubelskie), Ślemień (woj. śląskie) i Rewal (woj. zachodniopomorskie).
 
Konkurs rozstrzygany był w dwóch etapach. W pierwszym oceniania była sytuacja finansowa i inwestycje gmin na podstawie danych z Ministerstwa Finansów. Do 564 samorządów wysłano ankiety, dotyczące m.in. zarządzania gminą, przyrostu inwestycji, dynamiki rozwoju. Samorząd w pierwszym etapie mógł zyskać 60 punktów, w drugim 40.
 
Inicjatywa "Ranking Samorządów" rozpoczęła się przed 12 laty od publikacji złotej setki samorządów, we współpracy "Rzeczpospolitej" z Centrum Badań Regionalnych. Od 2004 roku ranking jest organizowany przez gazetę samodzielnie.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.