PARTNER PORTALU
  • BGK

Najlepsze potrawy warmińsko-mazurskiego wybrane

  • PAP    9 grudnia 2012 - 09:54
Najlepsze potrawy warmińsko-mazurskiego wybrane

Pieczona kaczka z sosem śliwkowym i flaczki z lina z grzybami uznane zostały za najlepsze tegoroczne potrawy regionalne w konkursie "Smaki Warmii, Mazur i Powiśla na stołach Europy", którego finał odbył się w Olsztynie.
Do konkursu zorganizowanego przez samorząd województwa zgłoszono 100 produktów i 38 potraw regionalnych, przygotowanych przez firmy, restauracje, szkoły gastronomiczne, koła gospodyń i gospodarstwa agroturystyczne.

Ci, którzy wcześniej zwyciężyli w zmaganiach subregionalnych w Elblągu, Ełku i Szczytnie, spotkali się w sobotę na finale w Olsztynie.

W kategorii potraw przyznano dwie główne nagrody. Otrzymali je: Barbara Pepłowska z Nerwiku za flaczki z lina z grzybami oraz uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie za pieczoną pierś z kaczki z sosem śliwkowym, ziemniakami okraszonymi boczkiem i modrą kapustą.

W kategorii produktów regionalnych zwyciężyły: lody śmietankowo-miodowe z cukierni w Łukcie, masło naturalne z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Olecku, miód wielokwiatowy firmy Miody Mazur w Gołdapi oraz chleb razowy tradycyjny z piekarni w Dźwierzutach.

Nagrodę za najlepszy regionalny napój alkoholowy otrzymał porter warmiński z browaru Kormoran w Olsztynie.

Zdaniem przewodniczącego jury Grzegorza Rusaka, podobne konkursy kulinarne powinny być kołem napędowym promocji Warmii i Mazur jako regionu turystycznego. W jego ocenie tradycyjna kuchnia pozwala również zachować tożsamość regionalną.

Celem organizowanego od siedmiu lat konkursu "Smaki Warmii, Mazur i Powiśla na stołach Europy" jest zebranie i opublikowanie unikatowych regionalnych przepisów kulinarnych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.