PARTNER PORTALU
  • BGK

Najlepsze wydarzenie muzealne 2016 roku: Kandydatury do 19 kwietnia

  • PAP/AT    17 marca 2017 - 09:07
Najlepsze wydarzenie muzealne 2016 roku: Kandydatury do 19 kwietnia
Siedziba Muzeum Śląskiego (fot.wikipedia.org/MacQtosh)

Do 19 kwietnia instytucje muzealne z woj. śląskiego mogą zgłaszać swe przedsięwzięcia do nagrody marszałka województwa śląskiego na wydarzenie muzealne 2016 roku.
• Nagrody marszałka województwa śląskiego mają podkreślać wagę ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego i naturalnego.
• W konkursie oceniane są wystawy, publikacje oraz dokonania edukacyjne i konserwatorskie.
• Nagrody przyznawane mogą być w kategoriach: wystawy, publikacje książkowe, działania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego oraz dokonania z zakresu konserwacji.

Ustanowiona w 2006 r. nagroda ma podkreślać wagę ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Przyznaje się ją instytucjom muzealnym z regionu, których statut lub regulamin został uzgodniony z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2017 r. łączna pula nagród we wszystkich kategoriach wynosi 40 tys. zł. Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać muzea, które są organizatorami lub współorganizatorami przedsięwzięcia zgłaszanego do nagrody.

Czytaj też: Kiedy i gdzie Muzeum Bitwy Warszawskiej?

Nagrody przyznawane mogą być w kategoriach: wystawy, publikacje książkowe, działania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego (w tym wydawnictwa multimedialne) oraz dokonania z zakresu konserwacji. W każdej kategorii przyznawana jest jedna nagroda.

Nagrody przyznawane są w oparciu o propozycje komisji, w skład której wchodzą przedstawiciele zarządu województwa, Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego, sejmiku oraz eksperci w dziedzinie ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego.

Wypełnione wnioski zgłoszeniowe wraz z dokumentacją należy przesłać pocztą lub dostarczyć do 19 kwietnia 2017 r. na adres: Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice. Do wniosku należy dołączyć krótką (1 - 3 min.) prezentację multimedialną (do 25 slajdów). Ten wymóg nie dotyczy publikacji książkowych.

Uroczystość wręczenia nagród odbywa się w maju każdego roku z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów. W ubiegłym roku nagrody otrzymali przedstawiciele muzeów z Cieszyna, Gliwic, Raciborza, Tarnowskich Gór, Żor, a także Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.