PARTNER PORTALU
  • BGK

Najnowocześniejsze w Polsce planetarium w Łodzi już otwarte

  • mat. prasowe    9 stycznia 2016 - 07:44
Najnowocześniejsze w Polsce planetarium w Łodzi już otwarte

Planetarium w EC1 jest wyposażone w ekran sferyczny o średnicy 14 metrów i rozdzielczości 8k (fot. mat. prasowe)

Najnowocześniejsze w Polsce planetarium w Polsce powstało w niezwykłej przestrzeni, bo najstarszej łódzkiej elektrowni - EC1 wybudowanej w 1907 roku przy ul. Targowej.
- Dzisiaj, już po modernizacji, wypełniamy ją nowymi funkcjami i atrakcjami. Planetarium będzie niewątpliwie jedną z największych. W Polsce nie ma drugiego tak nowoczesnego obiektu, a w Europie najwyżej kilka może się z nim porównywać - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Planetarium w EC1 jest wyposażone w ekran sferyczny o średnicy 14 metrów i rozdzielczości 8k. To ponad 32 mln pikseli, co oznacza jakość obrazu ośmiokrotnie wyższą niż jakość HD. – Doskonały obraz to także zasługa 6 projektorów sterowanych przez 12 nowoczesnych komputerów i bezszwowego ekranu sferycznego - szycia pomiędzy poszczególnymi elementami ekranu są niewidoczne - co pozwala na całkowite „zanurzenie się” w projekcję. Wrażenie potęguje dźwięk surround 5.1. - mówi Tomasz Kisiel, kierownik Planetarium EC1.

W Planetarium EC1 będą odbywać się nie tylko tematyczne pokazy dotyczące naukowych zagadnień, ale również wydarzenia artystyczno-muzyczne, gdyż sala projekcyjna ma niezwykłą akustykę dźwiękową. - Czekaliśmy na ten moment bardzo długo, ale zdecydowanie było warto. Zainteresowanie ze strony łodzian jest bardzo duże. Mamy już kilka tysięcy dokonanych rezerwacji. Na styczeń i luty pozostały właściwie pojedyncze wolne miejsca. Cieszą nas także zgłoszenia ze szkół i placówek spoza Łodzi. A to dopiero początek. Przed nami wydarzenia specjalne, spotkania i prelekcje oraz koncerty w Planetarium. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej i profilu na portalu Facebook - mówi Błażej Moder, dyrektor EC1.

Pod 14-metrową kopułą ekranu Planetarium EC1 Łódź znajduje się 110 miejsc siedzących z możliwością ustawienia foteli w najbardziej ergonomiczny sposób. Za całość projektu, wyposażenie i oprogramowanie odpowiada konsorcjum firm: A+V z siedzibą we Wrocławiu i amerykańskiego Evans&Sutherland.

EC1, czyli pierwsza łódzka elektrownia od kilku lat konsekwentnie zmienia się centrum kulturalno-edukacyjne. W części wschodniej powstały już przestrzenie konferencyjno-kongresowe, a niebawem urządzi się tu Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Obok, w części zachodniej EC1 niedługo rozpocznie się wyposażanie interaktywnego Centrum Nauki i Techniki. Jak wszystko w EC1, ono również będzie wyjątkowe, bo w ścieżkach dydaktycznych zostaną wykorzystane oryginalne maszyny, które przez 100 lat wytwarzały dla Łodzi energię elektryczną. Ważnym elementem edukacyjnej oferty EC1 jest otwarte w piątek we wschodniej części planetarium.

Dla uczniów odwiedzających planetarium w zorganizowanych grupach szkolnych cena biletu to 5 zł. Dla uczestników innych grup zorganizowanych - 10 zł. Bilet ulgowy do łódzkiego planetarium kosztuje 12 zł, a normalny - 17 zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.