PARTNER PORTALU
  • BGK

Najnowocześniejszy wóz strażacki

  • PAP    6 lipca 2010 - 13:08

Warty 2,5 mln zł samochód do ratownictwa chemicznego odebrała oficjalnie we wtorek wielkopolska straż pożarna. Pojazd już zdążył sprawdzić się w akcji.
Wyposażone m.in. w pirometry (służące do bezdotykowego pomiaru temperatury), noktowizory i stację meteorologiczną auto zakupione zostało za środki unijne. Dzięki sprzętowi zainstalowanemu w pojeździe strażacy mogą na miejscu zbadać nieznaną, m.in. żrącą czy radioaktywną substancję, baz potrzeby dostarczania jej do laboratorium.

- Poza Poznaniem takie pojazdy są jeszcze w Warszawie i Katowicach, nasz sprzęt jest jednak zdecydowanie najnowszy. Jest to "jeżdżące laboratorium". Wcześniej o takim sprzęcie mogły marzyć jedynie siły specjalne - powiedział we wtorek kpt. Sławomir Brandt, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu.

Jak dodał, sprzęt zdążył się już sprawdzić w akcji. Strażacy wykorzystali go przy ubiegłotygodniowym zdarzeniu, gdy nieznany sprawca rozlał żrącą substancję w jednej z poznańskich aptek.

Samochód stacjonować będzie na poznańskich Krzesinach, ale w razie potrzeby będzie wykorzystywany w akcjach na terenie całego kraju. Auto pomagać ma m.in. w zabezpieczaniu imprez masowych takich jak np. Euro 2012. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.