PARTNER PORTALU
  • BGK

Najpiękniejsze kruszonki nagrodzone

  • PAP    17 marca 2013 - 08:49
Najpiękniejsze kruszonki nagrodzone

Jajka oklejane różnymi materiałami, malowane woskiem, wyskrobywane i wydrapywane w ażurowe wzory wydmuszki można do 14 kwietnia oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
W sobotę wręczono tam nagrody w 24. edycji konkursu Górnośląskie Kroszonki. W tym roku na konkurs wpłynęły 72 zestawy prac (po 5 sztuk każda), czyli 360 różnych jajek. 35 zestawów zgłosili uczestnicy startujący po raz pierwszy.

Nagrody przydzielano w czterech kategoriach: techniki rytowniczej (klasyczne kroszonki), techniki malowania woskiem, innych technikach tradycyjnych (oklejanie m.in. sitowiem) oraz technikach nowatorskich.

Jak przekazała kustosz Muzeum Górnośląskiego Jolanta Zaczkowska, ogromne wrażenie na odwiedzających zrobiły prace Joachima Orłowskiego, laureata I nagrody w technikach nowatorskich. Orłowski swoje białe, ażurowe prace przygotowywał dentystycznymi dłutkami, nie tylko wycinając w skorupkach precyzyjne otwory, ale też wykonując w nich płytkie płaskorzeźby.

"Nad taką pisanką autor spędza mnóstwo czasu. Raz, że to bardzo czasochłonne, dwa, że pisanki są bardzo kruche - jak mówił, czasem już na końcówce pracy odrobinę za mocno się naciśnie i jest po robocie" - relacjonowała Zaczkowska. Trudność dodatkowo zwiększa fakt, że skorupki jajek na całej powierzchni nie mają dokładnie tej samej grubości.

M.in. za swoją pisankę z odwzorowanym w ten sposób z jednej strony godłem państwowym, a z drugiej herbem Bytomia, Orłowski, prócz nagrody głównej w swojej kategorii, otrzymał w sobotę dwie nagrody specjalne.

W tegorocznym konkursie dużo prac było wykonanych w technikach nowatorskich - przyozdabianych filcem, koralikami, drobniutkimi nitkami czy jeszcze innymi materiałami. Jury, w składzie m.in. z etnografami, choć uznawało nakład włożonej w nie pracy, nie zawsze chciało honorować je nagrodami.

W tradycyjnej, bardzo pracochłonnej technice rytowniczej pierwszą nagrodę otrzymała Klaudia Swoboda, w kategorii malowania woskiem zwyciężyła Teresa Drapała, w innych technikach tradycyjnych najlepszy okazał się Jacek Czyżak, a w technikach nowatorskich - Joachim Orłowski.

Zaczkowska podkreśliła, że w tegorocznej edycji konkursu wystartowało więcej niż w poprzednich latach mężczyzn. Większość z nich na co dzień pracuje, np. laureat trzeciej nagrody w kategorii rytowniczej Adam Lasota mówił, że na realizowaniu swojego hobby spędza wieczory.

Aby powstały kroszonki (pisanki wykonywane w technice rytowniczej) najlepiej białe jajka najpierw gotuje się na twardo, potem barwi, a potem możliwie dokładnym narzędziem odrapuje, tworząc precyzyjny wzór. Niektórzy autorzy posługują się żyletką inni igłą, jeszcze inni brzytwą lub nożykiem do cięcia tapet.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.