PARTNER PORTALU
  • BGK

Najpiękniejszy park w mieście na wystawie

  • PAP    10 czerwca 2010 - 16:14

Historię najpiękniejszego i jednego z najstarszych łódzkich parków spacerowych w Helenowie będzie można poznać na wystawie, jaką przygotowało Muzeum Miasta Łodzi. Jej otwarcie zaplanowano na czwartek 17 czerwca.
Zwiedzaniu ekspozycji towarzyszyć będzie "Marsz helenowski" - specjalnie skomponowana w 1899 roku melodia grywana spacerowiczom.

Jak poinformowała w czwartek specjalista PR muzeum Magdalena Krajewska-Sochala, oglądając wystawę "cofniemy się w czasie i otoczymy przedmiotami, które na przełomie XIX i XX wieku były nieodzowne dla bywalców parku". Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. ówczesny sprzęt sportowy, dowiedzieć się, jak były ubrane damy spacerujące po helenowskm parku.

Wystawa opowiada historię zabytkowego ogrodu spacerowego w Łodzi. Przedstawiony na ekspozycji materiał dokumentacyjny i ikonograficzny pokazuje założenia architektoniczne parku, jak również jego najciekawsze obiekty. Całość uzupełniają współczesne zdjęcia parku.

Jak przypomina Krajewska-Sochala, park w Helenowie został otwarty dla publiczności w 1885 roku. Był prywatnym ogrodem założonym przez rodzinę miejscowych piwowarów Anstadtów i oferował swoje atrakcje głównie dla zamożniejszych łodzian.

W parku helenowskim znajdowały się m.in. romantyczna "grota stalaktytowa", stawy z wodospadem i przystanią dla łódek, elegancka restauracja, bufet letni, mleczarnia, wieża widokowa, ogród zoologiczny, estrada koncertowa, fontanny, boisko do gry w piłkę nożną, tor kolarski i korty tenisowe.

Oferta rozrywkowa parku nawiązywała do innych tego rodzaju miejsc, takich jak Dolina Szwajcarska i Łazienki w Warszawie, park Stryjski we Lwowie czy park Rehmana w Krakowie.

Krajewska-Sochala zwraca uwagę, że w parku helenowskim organizowano wielkie widowiska, które oglądał wielotysięczny tłum łodzian. To tu odbyły się m.in.: pierwszy plenerowy pokaz światła elektrycznego, pierwszy w Łodzi wzlot balonu połączony z pokazem skoku ze spadochronem, pierwsze seanse filmowe obrazów braci Lumicre, prezentacje fonografu Edisona czy pokaz jazdy automobilem.

"Helenów" był również jedną z "kolebek łódzkiego sportu i rekreacji sportowej". W parku można było obejrzeć jedne z pierwszych w mieście zawodów kolarskich, zawody lekkoatletyczne, bokserskie, mecze tenisa ziemnego.

W parku helenowskim zorganizowano także m.in. festiwal polskich chórów śpiewaczych "Lutnia", koncerty wagnerowskie, pierwszą w Łodzi wystawę rzemieślniczo-przemysłową, drugą w Królestwie Polskim wystawę lotniczą. "Park był łódzkim centrum kulturalno-rozrywkowym, przeglądem aktualnych trendów w modzie damskiej i męskiej, ulubionym miejscem spacerów pieszych i konnych" - podsumowała Krajewska-Sochala.

Ekspozycja czynna będzie od 17 czerwca do 22 sierpnia tego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: