PARTNER PORTALU
  • BGK

Najpiękniejszy szlak kajakowy wybrany

  • PAP    20 sierpnia 2012 - 10:18
Najpiękniejszy szlak kajakowy wybrany

Szlak kajakowy im. Michała Kajki mazurskiego cieśli i poety, wiodący z jeziora Śniardwy aż do jez. Zdedy, został wybrany przez internautów najpiękniejszym szlakiem kajakowym na Mazurach.
Uczestnicy konkursu zorganizowanego przez Lokalną Grupę Działania Mazurskie Morze mogli wybierać spośród czterech najpopularniejszych kajakowych tras. Głosowanie trwało od 1 lipca do 14 sierpnia.

Najwięcej głosów, bo 72,1 proc. wszystkich głosujących internauci oddali na 34 -kilometrowy szlak im. Michała Kajki. Na tym szlaku w Ogródku, rodzinnej miejscowości poety, znajduje się jego muzeum. Trasa szlaku łączy jezioro Śniardwy, Tyrkło, rzekę Orzyszę, kanał Orzyski, jezioro Orzysz, kanał Rostki, jezioro Rostki, kanał Ogródek oraz jeziora Ogródek, Lipińskie i Zdedy.

Czytaj też: Turystyczne zdolności regionów

W tym roku 22 września minie 72. rocznica śmierci Kajki. Ten wioskowy cieśla i murarz w swej poezji i prozie podkreślał piękno mazurskich krajobrazów, ale przede wszystkim bronił ojczystego języka i podtrzymywał na duchu w walce o polską kulturę w czasach germanizacji.

Jak napisał regionalista Władysław Gębik w przedmowie do „Wierszy wybranych” wydanych z okazji 100 – lecia urodzin mazurskiego poety (w 1958 r.), droga Kajki do pisarstwa była mozolna. Jako syn kilkumorgowego wyrobnika wiejskiego miał to wyjątkowe szczęście, że rodzice jego doceniali potrzebę i wartość nauki. Mimo biedy posyłali go do wioskowego nauczyciela rozumując słusznie, że jest to wszystko czym będą mogli go wyposażyć na trudną drogę życia.

23,1 proc. głosów internautów zyskał i drugie miejsce zajął odcinek szlaku wiodący najpopularniejszą mazurską rzeką Krutynią z Jeziora Krutyńskiego do Ukty. Jego długość wynosi 15 kilometrów i przebiega przez Puszczę Piską, a od Jez. Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Z Krutyni można wpłynąć na jezioro Duś, gdzie tuż obok znajduje się dawna cerkiew i cmentarz staroobrzędowców.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.