PARTNER PORTALU
  • BGK

Najpopularniejsze regiony turystyczne w Polsce: Zachodniopomorskie i małopolskie na czele

  • PAP/AT    13 lipca 2017 - 08:26
Najpopularniejsze regiony turystyczne w Polsce: Zachodniopomorskie i małopolskie na czele
Zachodniopomorskie - czyli takie miasta jak Świnoujście, Międzyzdroje czy Kołobrzeg - kojarzy nam się głównie z wypoczynkiem latem(fot.miedzyzdroje.pl)

Najchętniej odwiedzanymi miejscami w Polsce są województwo zachodniopomorskie i małopolskie - wynika najnowszego raportu Eurostat.
• Unijny urząd statystyczny Eurostat opublikował raport najpopularniejszych regionów turystycznych.

• Pomorze Zachodnie i Małopolska to najpopularniejsze polskie regiony turystyczne spośród najchętniej odwiedzanych w Unii Europejskiej - wynika raportu.

• Dlaczego te regiony? Otóż są one w zasadzie całoroczne.

Raport, gromadzący najnowsze dostępne dane, dotyczy najchętniej odwiedzanych miejsc w państwach Unii Europejskiej w 2015 roku.

Jak wynika z opublikowanych przez Eurostat danych, w Zachodniopomorskiem turyści wykupili w 2015 r. 12,3 mln noclegów, zaś w województwie małopolskim - 10,9 mln. Pomorze Zachodnie, jak wynika z raportu, było chętniej odwiedzane niż np. Malta, czy najpopularniejsze regiony turystyczne Bułgarii, Belgii czy Finlandii.

"Dlaczego inne polskie regiony nie są tak chętnie odwiedzane jak Zachodniopomorskie i Małopolskie? Otóż Zachodniopomorskie i Małopolskie to regiony w zasadzie całoroczne. Zachodniopomorskie (czyli takie miasta jak Świnoujście, Międzyzdroje czy Kołobrzeg) kojarzy nam się głównie z wypoczynkiem latem. Ale to przecież miejsce, gdzie jest bardzo duży napływ Niemców i Skandynawów w innych miesiącach niż te, na które przypadają nasze wakacje. Goście z tych krajów wypoczywają m.in. w sanatoriach" - powiedział prezes Izby Turystyki RP Marek Ciechanowski. Dodał, że trzeba też uwzględnić to, że Polacy coraz chętniej spędzają wczasy w Polsce.

Czytaj też: Niezwykły ranking polskich miast. Nawet nas zaskoczył

"Głównymi wyjeżdżającym są nadal pracownicy dużych zakładów z Górnego Śląska. Gros osób, które wypoczywa na polskim wybrzeżu otrzymuje jakieś formy dofinansowania np. z funduszów socjalnych" - wskazał.

Zdaniem Ciechanowskiego, inaczej wygląda sytuacja w przypadku Małopolski. "W tym regionie znajdują się ikony polskiej turystyki: Wieliczka, Kraków, Bochnia, Zakopane, Krynica, Nowy Sącz. Dzięki temu ruch turystyczny jest tu bardzo duży" - zauważył. Ponadto, jak zaznaczył, Kraków jest miastem kongresów, a jego popularność dodatkowo wzrosła m.in. po Światowych Dniach Młodzieży.

"Na październik 2017 r. zapowiadany jest kongres biur pielgrzymkowych, który będzie się odbywał w Krakowie. Po tej imprezie turystyka religijna, która kwitnie na terenie Małopolski, dostanie dodatkowy impuls, który przyniesie jeszcze większe zainteresowanie regionem" - ocenił Ciechanowski.

Ekspert zwrócił też uwagę, że Kraków ma bardzo dużo połączeń lotniczych. "Rozwija się zatem turystyka oparta na tanich liniach lotniczych, zwłaszcza z regionu Wielkiej Brytanii" - wskazał.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.