PARTNER PORTALU
  • BGK

Największe imprezy targowe zagoszczą w Lublinie

  • PAP    28 lipca 2010 - 19:46
Największe imprezy targowe zagoszczą w Lublinie

Międzynarodowe Targi Poznańskie zostały strategicznym inwestorem Międzynarodowych Targów Lubelskich. Objęły 30,5 proc. kapitału i otrzymały trzy miejsca w sześcioosobowej radzie nadzorczej MTL.
Dzięki udziałowi MTP, działalność targowa w Lublinie ma być radykalnie powiększona. - Poszukiwaliśmy kogoś, kto weźmie operacyjną odpowiedzialność za lubelskie targi i wprowadzi je do pierwszej ligi - powiedział w środę po walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Międzynarodowych Targów Lubelskich wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Sobczak.

MTP wniosły do lubelskiej spółki 14 mln zł gotówką, a także know-how. W nowej strukturze kapitałowej mają 30,5 proc. akcji oraz trzy miejsca, w tym przewodniczącego, w sześcioosobowej radzie nadzorczej. Miasto Lublin, które wniosło do spółki 5 ha gruntu pod budowę nowej hali, objęło 42,5 proc. akcji i ma dwa miejsca w radzie nadzorczej. Województwu lubelskiemu, wcześniej największemu udziałowcowi, przypadło 26,5 proc akcji i jedno miejsce w radzie nadzorczej.

Poznańska spółka od kilku lat współpracowała z lubelskimi targami. Wiceprezes MTP Tomasz Kobierski powiedział, że w ciągu 3-4 lat w Lublinie będzie się odbywało około 40 wydarzeń targowych rocznie, co zapewni rentowność lubelskim targom. - Mamy nadzieję, że w ciągu relatywnie krótkiego czasu lubelska spółka stanie się jednym z liderów przedsiębiorstw targowych w Polsce - dodał Kobierski.

Pieniądze uzyskane od MTP mają pozwolić na budowę w Lublinie nowej hali wystawienniczej o powierzchni 12,5 tys. metrów kwadratowych. Inwestycja o wartości co najmniej 35 mln zł ma być w połowie dofinansowana z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej. Międzynarodowe Targi Lubelskie dysponują obecnie jedną halą wystawienniczą o powierzchni 3,2 tys. metrów kwadratowych. W ubiegłym roku zorganizowały 18 imprez targowych.
 
Międzynarodowe Targi Poznańskie to lider polskiego przemysłu targowego. Posiada niemal 50 proc. udziałów w rynku targowym w Polsce i jest drugim organizatorem targów w Europie Środkowo-Wschodniej. W roku 2009 w niemal 80 wydarzeniach targowych organizowanych na terenie poznańskich targów brało udział 10 tys. wystawców, w tym 2300 firm zagranicznych z 70 krajów świata. Imprezy odwiedziło ponad 310 tys. zwiedzających. 
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.