PARTNER PORTALU
  • BGK

Największe zakłady przemysłowe w polskich miastach

  • pt    18 września 2017 - 06:00
Największe zakłady przemysłowe w polskich miastach
Gdańsk ma u siebie nie tylko Lotos, ale kilkadziesiąt dużych firm (lotos.pl)

Na pytanie o to, w którym polskim mieście zarejestrowanych jest najwięcej firm przemysłowych, pewnie wszyscy trafnie odpowiedzą, że w Warszawie. Kolejne pozycje już jednak wcale tak oczywiste nie są. Postanowiliśmy policzyć.
W Warszawie ma swoją siedzibę 57 firm, które znalazły się na liście 1112 największych firm przemysłowych w Polsce, sporządzonej przez portal wnp.pl.

Na liście wnp.pl zestaw firm produkcyjnych z kluczowych branż polskiego przemysłu uzupełniono o wybrane podmioty świadczące usługi dla przemysłu lub dostarczające środki produkcji – głównie z sektora transportu i logistyki, przemysłu maszynowego, zaplecza górnictwa oraz handlu i przetwórstwa stali.

Tradycyjny i nowoczesny profil widoczny w zestawieniu dają w sumie pełny portret polskiego przemysłu w roku 2017.

Dzięki temu mamy także obraz przemysłu w poszczególnych miastach.

Najwięcej firm działa w Warszawie. Jest ich 57. Obok tych wielkich, jak PGNiG, Polska Grupa Energetyczna, Budimex, PKP Cargo czy Ciech,są też mniejsze.

Stolicy niewiele ustępuje Gdańsk, gdzie doliczyliśmy się 49 firm przemysłowych – oczywiście wiele z nich należy do szeroko rozumianej branży „morskiej”.  

Warto zauważyć, że jeśli dodać 12 firm mieszczących się w Gdyni, to Trójmiasto wyrasta tak naprawdę na lidera zastawienia. A pamiętajmy jeszcze, że Gdańsku działają takie kolosy jak Lotos i Energa.

Trzeci w naszym zestawienie jest Wrocław, w którym zarejestrowanych jest aż 38 firm z listy 1112 największych w Polsce. Piszemy, „aż” bo w Poznaniu, który z Wrocławiem często w różnych kategoriach lubimy porównywać, jest ich tylko 19. Inna sprawa, że są w tym gronie dwa kolosy czy VW i Enea (8. i 9. pozycja na liście), a największe w stolicy Dolnego Śląska Selana i Fortum zamykają pierwszą setkę.

Wracając do kolejności na liście, czwartą pozycję zajmuje Kraków gdzie działają 33 wielkie firmy przemysłowe.

Kraków ma w czołówce trzy firmy BP Polska zajmuje 10. pozycję, a Canpack i Delphi mieszczą się w „50”.

W Katowicach działają 24 wielkie zakłady. Te najbardziej znane to Tauron i przedsiębiorstwa górnicze (Polska Grupa Górnicza, Katowicki Holding Węglowy) i hutnicze.

Można powiedzieć, że zaskakująco mocno uprzemysłowiony jest Toruń, gdzie doliczyliśmy się 22. firm.

Kolejna na liście Łódź może się pochwalić 21. podmiotami w zastawieniu WNP, ale takich potentatów ja w Poznaniu czy Katowicach i Gdańsku, w mieście Łodzi nie ma.

Słabo na liście wnp wypada Szczecin, znacznie przecież większy choćby od Torunia w gronie 1112 zakładów tylko ośmiu przedstawicieli.

Osiem „mocnych” zakładów działa także w Tychach, nic więc dziwnego, że to przecież niewielkie (120 tys.) miasto należy do najprężniej rozwijających się w aglomeracji śląskiej.

Honoru „Ściany Wschodniej” bronią Białystok i Lublin, z liczbą – odpowiednio – 16. i 15/ zakładów przemysłowych.

<!-- pagebreak //-->

Miasta z największą liczbą podmiotów z listy 1112 największych firm przemysłowych w Polsce: ×
KOMENTARZE (1)

  • DDD, 2017-09-18 08:44:09

    Na pierwszym miejscu powinna być pewnie Aglomeracja Śląsko Zagłębowska. Jeśli dodać liczbę zakładów z miast, które podaliście w rankingu, to już 54. Jeśli dodać jeszcze inne (np. Zabrze, Chorzów, Jaworzno) to pewnie byloby pierwsze miejsce