PARTNER PORTALU
  • BGK

Największy jarmark w Europie

  • PAP    14 marca 2011 - 10:29
Największy jarmark w Europie

Skaryszewski Jarmark Koński „Wstępy 2011” rozpoczął się dzisiaj rano w Skaryszewie koło Radomia. Według organizatorów to największa tego typu impreza w Polsce i Europie. Jarmark potrwa dwa dni.
Skaryszewski Jarmark Koński rozpoczyna się tradycyjnie w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu. Stąd też pochodzi jego nazwa „Wstępy” – od wstępnego poniedziałku Wielkiego Postu.

Handlujący końmi i kupcy z całej Polski zjechali do Skaryszewa już w nocy. Pierwsze konie zostały sprzedane o świcie. Jak szacuje burmistrz Skaryszewa Ireneusz Kumięga, w dwudniowych targach weźmie udział około 10 tys. osób, a na sprzedaż wystawionych zostanie około tysiąca koni.

Jak podkreśla burmistrz urząd miasta wyznaczył dwadzieścia osób, które sprawdzać będą, jak traktowane są zwierzęta.

Skaryszewski jarmark potrwa dwa dni. Oprócz koni pociągowych i roboczych, można tutaj kupić konie rekreacyjne, służące m.in. w gospodarstwach agroturystycznych oraz do hipoterapii. W sprzedaży są także ozdobne kucyki.

Na jarmarku dostępne jest też wszystko to, co potrzebne do utrzymania konia i jego pracy w gospodarstwie, m.in. uprzęże, zaprzęgi, a także baty, bryczki, kapelusze, odzież.

Na targu zaobserwować można tradycyjne metody targowania ceny poprzez uderzanie rękami przez kupującego i sprzedającego oraz zwyczaj tzw. litkupu, czyli wypicia wódki po dobiciu targu.

Targi końskie w Skaryszewie mają charakter ludowego festynu. Na scenie odbywają się występy kapel ludowych. Na głównym trakcie - nazwanym Aleją Twórców Ludowych – zaopatrzyć się można w wyroby z wikliny, gliniane naczynia i ludowe rzeźby. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Peter, 2011-03-14 19:15:52

    Ciekawe czy A Leper zawita
  • USIA, 2011-03-14 14:45:55

    Wstępy-średnio się udały.A teraz -usia,siusia ? Nie,teraz już prawdziwy post! Pędzą konie po betonie!