PARTNER PORTALU
  • BGK

Największy piknik archeologiczny w Polsce już w sobotę

  • PAP    16 sierpnia 2012 - 19:16
Największy piknik archeologiczny w Polsce już w sobotę

24 żołnierzy XIV Legionu Rzymskiego maszeruje w kierunku Nowej Słupi, aby wziąć udział w 46. Dymarkach Świętokrzyskich.
Impreza, która jest największym piknikiem archeologicznym w Polsce, rozpocznie się w sobotę. Legioniści – członkowie stowarzyszenia „Pro Antica” – wyruszyli z podkieleckiego Kajetanowa. Każdy idzie z ważącym około 40 kilogramów ekwipunkiem, takim samym, jaki był na wyposażeniu prawdziwego XIV Legionu Rzymskiego.

W sobotę dotrą do Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi, aby pokazać turystom, jak wojska starożytnego Rzymu podbijały barbarzyńskie rejony świata.

„Całe tegoroczne Dymarki Świętokrzyskie mają formę żywych inscenizacji, w których ponad 200 osób będzie pokazywać życie człowieka w pierwszych wiekach naszej ery. Tradycyjnie główną atrakcją będzie rekonstrukcja uzyskiwania żelaza u stóp Łysej Góry; wszystkie pokazy zaplanowaliśmy tak, żeby przez całą sobotę i niedzielę od godziny 11 do wieczora działo się coś widowiskowego” – powiedział dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Słupi, Piotr Sepioło.

Spokojne życie wioski, w której barbarzyńcy wytapiają żelazo, hodują zwierzęta i uprawiają rzemiosło, przerwie prawdziwe oblężenie. Będzie bitwa, targ niewolników, popisy gladiatorów, a także kuchnia legionów rzymskich i pokaz ówczesnej mody. Wszystkie pokazy pod wspólnym hasłem „Człowiek i żelazo w pierwszych wiekach naszej ery”.

2 tys. lat temu u podnóża Łysogór – głównego pasma Gór Świętokrzyskich – wydobywano i przetwarzano złoża rud żelaza. Badania nad starożytnym hutnictwem rozpoczęto tam w 1955 roku, a w 1967 roku zaiunaugurowano prezentację wyników badań w czasie Dymarek Świętokrzyskich, które tradycyjnie już odbywają się w sierpniu. Co roku bierze w nich udział kilkanaście tysięcy turystów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.