PARTNER PORTALU
  • BGK

Największy piknik naukowy czas zacząć

  • aw    9 maja 2015 - 11:11
Największy piknik naukowy czas zacząć
Co roku w Pikniku uczestniczą rzesze mieszkańców Warszawy i turystów (fot.kopernik.org.pl)

O godz. 11 w sobotę na Stadionie Narodowym rozpoczęła się największa w Europie impreza plenerowa o tematyce naukowej. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń.
Fluorescencja, dyfrakcja, interferencja, polaryzacja, lasery, fotokomórki i światłowody - jak łatwo odgadnąć, tematem przewodnim 19. Pikniku Naukowego jest światło. Impreza potrwa do godz. 20.

Jak zapowiadają organizatorzy - Centrum Nauki Kopernik oraz radiowa Trójka - największą atrakcją będzie niezwykła ekspozycja korespondencji prowadzonej przez Alberta Einsteina i Marię Curie, dotyczącej m. in. badań nad naturą światła.

- Dokumenty przyjechały specjalnie na Piknik prosto z Izraela, a niektóre z nich po raz pierwszy ujrzą światło dzienne – zachęcają organizatorzy. - Światło jest punktem wyjścia naszej cywilizacji. Najpierw utożsamialiśmy je ze Słońcem, potem nauczyliśmy się świadomie tworzyć jego źródła. Paliliśmy ogniska, stworzyliśmy lampy naftowe, powstała elektryczność. Wreszcie odkryliśmy niebieskie diody półprzewodnikowe.

Piknik pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.

Wstęp na piknik jest bezpłatny. Program imprezy można znaleźć tu

Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 200 instytucji z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy.

Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne. Impreza zapewnia bogactwo pokazów, doświadczeń i prezentacji – co roku około 1000.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.