PARTNER PORTALU
  • BGK

Największy wycieczkowiec zawinął do zachodnich portów

  • PAP    2 maja 2012 - 14:29

Wycieczkowiec "Lirica", zawijając do Świnoujścia w środę rano, rozpoczął tegoroczny sezon wizyt tego typu pełnomorskich statków pasażerskich w portach Szczecina i Świnoujścia.
Jednostka mierzy ponad 251 m długości - to największy wycieczkowiec, jaki kiedykolwiek gościł w kompleksie portowym Szczecin-Świnoujście.

Statek może pomieścić 2200 pasażerów oraz 700 osób załogi. Do Świnoujścia na "Lirice" przypłynęli przede wszystkim turyści niemieccy.

Jednostka zacumowała na nabrzeżu Władysława IV; w porcie pozostanie osiem godzin. Ok. 200 pasażerów zadeklarowało chęć autobusowej wycieczki do Szczecina.

Wycieczkowiec, jak każdy tego typu statek przybywający do portów Szczecin-Świnoujście, witany był przez orkiestrę.

Sześć pełnomorskich statków pasażerskich oraz 84 rzecznych ma przypłynąć w tym roku do portów Szczecina i Świnoujścia. Jako pierwszy zamelduje się w tym roku w samym Szczecinie blisko 200-metrowa "Amadea". Statek przypłynie 28 czerwca i będzie to już druga, po ubiegłorocznej, jego wizyta w tym porcie. Jednostka należy do niemieckiego armatora Phoenix Reisen - właściciela innego statku pasażerskiego, który zawinie do stolicy Pomorza Zachodniego - "Albatrosa". Szczecin spodziewa się tej jednostki pod koniec sierpnia.

Dwukrotnie latem zawinie do szczecińskiego portu wycieczkowiec "Discovery". Kolejny, "Delphin" przypłynie do Szczecina 15 sierpnia.

Dzięki dogodnemu połączeniu śródlądowymi drogami wodnymi z zachodnią Europą, Szczecin od wielu lat jest stałym punktem wizyt śródlądowych wycieczkowców. W tym sezonie, od marca do października, będą to jednostki pod banderą szwajcarską, niemiecką i francuską.

Standardowa podróż trwa siedem dni i rozpoczyna się w Berlinie. Statek pokonuje Kanał Odra-Havela, a po odwiedzinach w Szczecinie rejs prowadzi na niemiecką część Zalewu Szczecińskiego i Zatokę Pomorską, by zwykle zakończyć się w Stralsundzie. Dłuższa o dwa dni wersja tej wycieczki przewiduje przejazd ze Stralsundu do Sasnitz, a następnie promem do Kopenhagi wraz z podróżą powrotną.

Co roku na rzecznych statkach pasażerskich przypływa do Szczecina około 10 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.