PARTNER PORTALU
  • BGK

Nakłady na policję mało efektywne

  • PAP    18 listopada 2015 - 08:25
Nakłady na policję mało efektywne
Według ekspertów za dużo pieniędzy wydanych na bezpieczeństwo idzie w błoto. Fot. Mat. prasowe

W relacji do PKB na bezpieczeństwo publiczne i obronność wydajemy więcej niż średnia w UE. Ale według ekspertów za dużo pieniędzy idzie w błoto.
W sumie na wojsko, policję, prokuraturę, Straż Graniczą, służby specjalne itp. przeznaczamy ok. 11,4 mld euro. To ponad dwa razy mniej niż Hiszpania i sześć razy mniej niż Wlk. Brytania – wynika z danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat – informuje „Rzeczpospolita”.

Ale w relacji do PKB wskaźnik ten wygląda zupełnie inaczej. Tu już nie odbiegamy tak mocno od państw zachodnich, a nawet niektóre wyprzedzamy. Polska na obronność przeznacza ok. 1,7 proc. PKB, podczas gdy w Niemczech to 1,1 proc., a średnia w UE – 1,4 proc. PKB. Podobnie jest z wydatkami na bezpieczeństwo publiczne.

– Bardzo ważna jest jednak efektywność tych wydatków, a z tym w Polsce nie jest najlepiej. Ogromne wątpliwości budzi sposób organizacji pracy służb, przede wszystkim policji. Jest niezwykle zhierarchizowany i zdecentralizowany, a przez to mnóstwo pieniędzy idzie na utrzymanie niepotrzebnych struktur – ocenia Cezary Tatarczuk, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.