PARTNER PORTALU
  • BGK

Napięty grafik w Muzeum Miasta Łodzi

  • PAP    30 grudnia 2013 - 10:40
Napięty grafik w Muzeum Miasta Łodzi

Modernizacja wystawy Gabinet Jana Karskiego, lekcje muzealne, konkurs międzyszkolny, gra miejska, panel dyskusyjny - to tylko niektóre wydarzenia, jakie planuje zorganizować w 2014 roku Muzeum Miasta Łodzi w ramach obchodów Roku Karskiego.
W przyszłym roku przypada setna rocznica urodzin Karskiego, legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, człowieka, który "chciał zatrzymać Holokaust". Na początku grudnia tego roku Sejm postanowił, że rok 2014 będzie Rokiem Jana Karskiego.

W Muzeum Miasta Łodzi znajduje się gabinet Karskiego, który powstał w 1999 roku. Można tam znaleźć jego rodzinne fotografie, korespondencję, dyplomy przyznawane przez prestiżowe uczelnie, medale, obrazy, publikacje, rzeczy osobiste oraz odznaczenia, w tym Order Orła Białego, Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, a także Prezydencki Medal Wolności pośmiertnie przyznany przez prezydenta USA Baracka Obamę.

Jak informują PAP pracownicy muzeum, w roku 2014 planowana jest "modernizacja gabinetu". Wyeksponowane mają być wątki związane z łódzkim okresem życia Karskiego. Pojawią się dodatkowe materiały archiwalne i audiowizualne, m.in. wspomnienia z lat młodości. Przedstawione mają też być zagadnienia związane z jego działalnością kurierską w czasie II wojny światowej oraz amerykańskim rozdziałem w jego życiu.

Muzealnicy zapewniają, że największym walorem nowej aranżacji gabinetu pozostanie nadal kolekcja memorabiliów obejmująca ponad sto obiektów o dużej wartości historycznej. Wystawie będzie towarzyszył katalog zbiorów.

W ramach Roku Karskiego łódzkie muzeum planuje kontynuację interdyscyplinarnego projektu edukacyjnego Jan Karski - powrót bohatera. Ma on na celu popularyzację postaci, dokonań i przesłania emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego w kontekście wielokulturowego i wielonarodowościowego dziedzictwa Łodzi - jego rodzinnego miasta. Ma być on jednak zmodyfikowany w oparciu o nowe materiały. Program obejmuje: lekcje muzealne, warsztaty muzealne, konkurs międzyszkolny, cykl otwartych spotkań tematycznych, grę miejską opartą na fragmentach życiorysu Karskiego.

W planach jest również cykl wydarzeń, które prezentować mają ludzi z kręgu Karskiego. Zakończony on zostanie panelem dyskusyjnym. W ramach tych wydarzeń przewidziane jest spotkanie z rodziną Karskiego mieszkającą w Łodzi, Warszawie i Gdańsku.

Realizowany nadal będzie Tydzień Kuriera, w trakcie którego podsumowana zostanie współpraca muzeum z łódzkimi szkołami i zakończy się finałem międzyszkolnego konkursu poświęconego postaci Jana Karskiego. Planowana jest wówczas m.in. organizacja turnieju szachowego i innych interaktywnych gier i zabaw.

Jan Karski - w rzeczywistości Jan Kozielewski - urodził się 24 czerwca 1914 r. w Łodzi. W czasie II wojny światowej zasłynął jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informacje o zagładzie Żydów. W Anglii spotkał się m.in. z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem. Po przybyciu do USA rozmawiał z prezydentem Franklinem D. Rooseveltem, którego prosił o pomoc dla Żydów. Roosevelt dał mu jednak do zrozumienia, że priorytetem aliantów jest zwycięstwo nad III Rzeszą, a nie ratowanie Żydów.

W 1998 roku izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. Jan Karski zmarł 13 lipca 2000 r. w wieku 86 lat.

Oprócz jego gabinetu w łódzkim muzeum, w Parku Ocalałych w Łodzi znajduje się pomnik - ławeczka Jana Karskiego. Jest on też Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.