PARTNER PORTALU
  • BGK

Napis z węgla przy Pomniku Powstańców

  • PAP    3 sierpnia 2011 - 18:12
Napis z węgla przy Pomniku Powstańców

Napis "Bogactwo", ułożony z kilku ton węgla, powstał w środę na placu przy Pomniku Powstańców Śląskich w Katowicach. Instalacja jest z założenia interaktywna - mieszkańcy mogą bez obaw zabierać węgiel tworzący napis, proces znikania napisu będzie rejestrowany.
Autorką instalacji jest Julita Wójcik z Gdańska. Według artystki ma ona symbolizować naturalne bogactwo, bez którego nie byłoby obecnych Katowic.

Przygotowanie instalacji było częścią akcji prowadzonej w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Autorce w ułożeniu węgla pomagała grupa młodych ludzi, zaopatrzonych w wózki, wiaderka i rękawice.

Julita Wójcik kiedyś zorganizowała "Zamiatanie po włókniarkach" - akcję poświęconą końcowi przemysłu włókienniczego w Łodzi. Teraz postanowiła stworzyć instalację na Górnym Śląsku.

"Chciałam zwrócić na węgiel od innej strony, niż dotąd się kojarzył. Chodzi o pokazanie, że to bogactwo naturalne, które należy do nas wszystkich oraz że bez węgla nie byłoby tego miasta" - powiedziała artystka.

Wójcik przypomniała, że węgiel od wielu lat jest tworzywem dla rzeźbiarzy. "Ja używam go w najprostszej postaci, może to, co tutaj robimy troszeczkę zmieni myślenie o węglu" - dodała.

"Chcemy złamać stereotyp Śląska, który słynie z czarnego węgla i pokazać mieszkańcom, że to bogactwo może też tworzyć swoistą instalację, rzeźbę" - dodał koordynator akcji, Adrian Chorłębała z Ronda Sztuki Katowice.

Mieszkańcy sami zdecydują, co zrobią z napisem. Ci którzy będą chcieli, mogą bez obaw zabrać węgiel, podarowany organizatorom przez Katowicki Holding Węglowy. Proces znikania napisu będzie rejestrowany z okolicznych wysokich budynków, zdjęcia będzie można później oglądać na specjalnej wystawie.

Instalacja miała co prawda potrwać do soboty, ale wiele wskazuje, że może zniknąć znacznie wcześniej. Jeden z mężczyzn, który pomagał w ułożeniu napisu nie krył, że zamierza wziąć także udział w jego demontażu. "Po artykule w gazecie, że jest to węgiel za darmo, obawiam, że rozwiąże się to wszystko w ciągu jednego dnia, a nie trzech, jak zakładaliśmy" - mówi Wójcik.

Instalacja przy Pomniku Powstańców Śląskich powstała w ramach TAKK!, czyli Tymczasowej Akcji Kulturalnej Katowice, organizowanej przez Rondo Sztuki, współorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Audiowizualny, Miasto Katowice i Akademię Sztuk Pięknych. TAKK! Wchodzi w skład Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.