PARTNER PORTALU
  • BGK

Nasze akcenty na mapie Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego

  • AW/polskawue.gov.pl    8 kwietnia 2011 - 09:44

Spichlerz Błękitny Baranek w Gdańsku oraz ratowane przez grupę Szymona Modrzejewskiego cmentarze grekokatolickie w Bieszczadach znalazły się na liście zdobywców nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie dziedzictwa kulturowego „Europa Nostra” 2011.
Nagrody zostaną wręczone 10 czerwca podczas ceremonii w Concertgebouw w Amsterdamie w obecności Androulli Vassiliou, europejskiej komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży oraz Plácido Domingo, światowej sławy tenora i przewodniczącego „Europa Nostra”. Podczas ceremonii „grand prix” otrzyma sześć spośród 27 zwycięskich projektów za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w 2011 r.

-Każdy ze zwycięzców reprezentuje największe osiągnięcia w Europie w dziedzinie konserwatorstwa, badań i edukacji; uhonorowane zostaną także usługi na rzecz dziedzictwa kulturowego świadczone przez poszczególne osoby i przez grupy ludzi. Dziedzictwo kulturowe jest zasadniczą częścią naszej różnorodności kulturowej i wspólnej historii; łączy ono naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Przyczynia się ono tego, że Europa jest najpopularniejszym celem podróży turystycznych na świecie. Dziedzictwo kulturowe wnosi także znaczący wkład w unijną gospodarkę - powiedziała komisarz Vassiliou.

Gdański spichlerz zostanie wyróżniony w kategorii konserwacja zaś Szymon Modrzejewsk i- w kategorii usługi na rzecz dziedzictwa kulturowego. W sumie w tym roku ogłoszono 27 zdobywców nagrody „Europa Nostra” 2011.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.