PARTNER PORTALU
  • BGK

Nauczcie się lobbować

  • JL    13 września 2010 - 10:13

Jak rozmawiać z urzędnikami w Brukseli? Tego dowiedzieli się uczestnicy panelu „Po pierwsze komunikacja – czyli jak dotrzeć do najważniejszych osób w Unii Europejskiej?” podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Unijny komisarz ds. instytucjonalnych i administracji Maros Sefcovic, zwrócił uwagę, że kiedy chce się w unijnych instytucjach zainicjować debatę na jakiś temat, należy najpierw zainteresować nim opinię publiczną, m.in. za pośrednictwem mediów, stworzyć pozytywną atmosferę wokół tego problemu, a wówczas jest duża szansa, że unijni politycy czy unijni urzędnicy podejmą taki temat.

Eurodeputowana Róża Thun przekonywała, że lobbing, który w Polsce często źle się kojarzy jest źródłem przydatnych informacji, a nie formą wywierania nacisku. Dodała, że decyzje podejmowane są w Unii nie na podstawie spotkanie z jednym lobbystą i przekazanych przez niego danych, tylko na podstawie wielu informacji, które pokazują szerszy kontekst danego problemu.

Podkreśliła, że do eurodeputowanych zgłasza się wielu lobbystów, a zarazem posłowie sami są lobbystami np. podejmując działania na rzecz regionów, z których pochodzą.

Podczas rozmów w Brukseli ważne jest, aby doprowadzić do tego, by region był rozpoznawalny i postrzegany pozytywnie – podkreślił członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marek Sowa. Małopolska takie działania podjęła i jako jeden z pierwszych polskich regionów otworzyła przedstawicielstwo w Brukseli.

Zatrudnione tam osoby mają pośredniczyć w kontaktach samorządu z przedstawicielami unijnych instytucji, utrzymywać stały kontakt z posłami do Parlamentu Europejskiego, dzięki czemu za ich pośrednictwem można załatwić wiele kwestii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Eterno Vagabundo, 2010-09-14 10:51:56

    Każdy powinien umieć lobbować. Czyli naciskać i agitować. Kto do swych racji nie przekonuje, Ten swoją rangę z czasem nicuje.
  • koordynator czegos tam co potrafi..., 2010-09-13 14:18:46

    Przeciez mamy w tym doswiadczenie bo POlak Potrafi !!! patrz Rywin, spotkania cmentarne i przy lejku benzynowym, a nie bawem bedzie jeszcze le4pszy - czekajcie !!!! bo sie kreci te lody wszedzi a niebawem powstana LODY, tyle ze nie smietankowe o o smaku spalonym !!!!