PARTNER PORTALU
  • BGK

Naukowcy zbadają perspektywy regionu

  • PAP    12 października 2010 - 19:36
Naukowcy zbadają perspektywy regionu

Scenariusze rozwoju Wielkopolski, które mają pomóc w kształtowaniu przyszłości regionu, przygotują uczestnicy zainaugurowanego we wtorek w Poznaniu projektu Foresight Wielkopolska.
Projekt  Foresight Wielkopolska ma wskazać możliwe kierunki rozwoju w najbliższych 20 latach. Do dyskusji zostanie zaproszonych ok. 150 ekspertów. Scenariusze będą gotowe w 2012 roku.

Foresight Wielkopolska to projekt społeczny realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego - poinformowała we wtorek w Poznaniu na konferencji prasowej Joanna Waligóra z urzędu marszałkowskiego. Dzięki dyskusji różnorodnych środowisk społecznych przedsięwzięcie ma się przyczynić do podniesienia jakości życia Wielkopolan. "Ludzie nauki, kultury, gospodarki, a także z organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy i eksperci będą analizowali potencjał i będą zastanawiali się nad alternatywnymi scenariuszami dotyczącymi naszego województwa" - powiedziała. 

Uczestnicy projektu m.in. w ramach warsztatów i konferencji do końca 2012 roku pracować będą nad pięcioma obszarami tematycznymi: kapitał społeczny, tożsamość regionalna, postawa wobec "nowych" i "nowego", przywództwo regionalne oraz konkurencyjna współpraca. "Chcemy pokazać, na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę, żebyśmy za 10-20 lat żyli dostatniej" - powiedział Rafał Janowicz, kierownik projektu Foresight Wielkopolska. 

Jak wyjaśnił, idea foresight jest powszechnie wykorzystywana w różnych krajach; obecnie na świecie realizuje się kilkaset takich projektów rocznie. "Najpierw diagnozuje się sytuację w danym obszarze, potem próbuje się narysować kilka scenariuszy rozwoju: pozytywnych i negatywnych. Te drugie mają ostrzegać przed tym, co się stanie, jeśli zaniedbamy inwestycje w niektóre obszary" - powiedział. 

Przygotowane scenariusze w 2012 roku zostaną przedstawione decydentom. Mają one uwrażliwić ich na to, na jakie elementy powinni zwracać szczególną uwagę, podejmując decyzje dotyczące przyszłości regionu. Jak przekonują organizatorzy przedsięwzięcia, działania w ramach programu foresight przyniosły znaczące korzyści w różnych regionach świata. Jego ośmiokrotne przeprowadzenie w Japonii przyczyniło się do dynamicznego rozwoju społeczno-gospodarczego, szczególnie w latach '80 i '90 XX wieku. 

Również państwa należące do Unii Europejskiej dostrzegły potencjał, jaki niesie ze sobą długoterminowe myślenie. Foresight zastosowały u siebie między innymi takie państwa jak Niemcy, Hiszpania, Belgia i Holandia. W Polsce foresight jest działaniem stosunkowo nowym. Pierwsze kroki w kierunku jego wdrożenia na poziomie narodowym podjęto w marcu 2004 roku poprzez uruchomienie Pilotażowego Narodowego Programu Foresight "Zdrowie i życie". Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.