PARTNER PORTALU
  • BGK

Neony miasta na Krakowskim Przedmieściu

  • PAP    31 sierpnia 2011 - 19:18

Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie można od środy oglądać galerię plenerową "Światła miasta. Warszawski neon 1956 - 1963". Przygotowana przez Urząd Miasta wystawa ukazuje neony, jako rodzaj sztuki użytkowej i ówczesny sposób na "europeizację" stolicy.
Na ulokowaną u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia z ul. Traugutta ekspozycję składa się czterdzieści plansz. Ukazują one powstałe na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych projekty reklam neonowych, opatrzone informacjami o ich autorstwie oraz ówczesnej lokalizacji neonów w stolicy. Wystawie towarzyszą fotografie Warszawy z lat 50. i 60., prezentujące wymieniane miejsca wraz z symbolicznymi oznaczeniami umiejscowienia reklam.

Prezentowane szkice neonów i fotografie stanowią część obszernego archiwum przekazanego Urzędowi m. st. Warszawy przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki w 2008 r. Wystawę będzie można oglądać do 12 września br.

Ekspozycja obejmuje zachowane projekty neonów m.in. zakładów przemysłowych (np. FSO), sklepów (np. Cepelii, Chinki czy kiosków "Ruchu"), restauracji (np. Wisła), Kina Atlantic czy warszawskiego ogrodu zoologicznego. Wśród innych prac znaleźć można neon "Pijcie piwo" czy reklamę "Gumki Myszki". Zdecydowana większość neonów widocznych na projektach została zdemontowana i zniszczona po roku 1989 - wśród nielicznych, które przetrwały, są m.in. neon księgarni im. S. Żeromskiego, Teatru Dramatycznego czy sklepu "Jubiler".

"Neony są dziś modne, to ciekawostka, która ma wzięcie w Europie i Stanach Zjednoczonych. Chcieliśmy pokazać, że i my mamy bogaty materiał archiwalny, z którego varsavianiści mogą czerpać pełnymi garściami. Nasze projekty są wzbogacone o informacje o ich autorach, co jest niezwykle rzadkie - prace obecne w innych katalogach prezentujących warszawskie neony są często anonimowe - zaznacza Wojciechowski.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.