PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie będzie referendum ws. likwidacji Straży Miejskiej w Rybniku?

  • PAP    31 sierpnia 2012 - 17:14
Nie będzie referendum ws. likwidacji Straży Miejskiej w Rybniku?

Referendum dotyczące likwidacji Straży Miejskiej w Rybniku nie może się odbyć m.in. ze względu na zbyt małą liczbę prawidłowych podpisów pod złożonym w tej sprawie wnioskiem - uznała powołana przez radnych komisja, która weryfikowała dokumentację.
Z uwagi na wykryte uchybienia komisja zarekomendowała odrzucenie wniosku o przeprowadzenie referendum. Ostateczną decyzję podejmą niebawem miejscy radni.

Czytaj też: W Rybniku chcą likwidacji straży miejskiej

Referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Rybniku chciał Kongres Nowej Prawicy. Przedstawiciele tego ugrupowania uważają, że instytucja jest zbyt droga i nieefektywna. Wniosek wraz z podpisami został złożony 10 sierpnia.

Jak podano w piątek, miejska komisja, która badała poprawność wniosku, uznała że nie spełnia on wymogów i zawiera uchybienia, których nie można usunąć. Chodzi przede wszystkim o ilość złożonych podpisów.

Referendum lokalne przeprowadza się na wniosek co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania, w tym przypadku 11 tys. 139 osób. Choć wnioskodawcy złożyli 12 tys. 60 podpisów, komisja uznała, że 2 tys. 483 z nich nie spełnia wymogów. Chodzi np. o wadliwe numery PESEL i błędy w adresach. 112 mieszkańców wielokrotnie udzieliło poparcia, nawet trzykrotnie. Po weryfikacji podpisów komisja uznała, że prawidłowych jest tylko 9 tys. 577 z nich.

Na podstawie tych ustaleń komisja ostatecznie zarekomendowała Radzie Miasta Rybnika odrzucenie wniosku o referendum. Projekt uchwały w tej sprawie zamieszczono na stronie internetowej magistratu. Radni będą głosowali projekt prawdopodobnie 6 września.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2012-09-03 23:15:35

    Straży Miejskiej w Rybniku Jest trochę za mało, Bo nigdy jeszcze zewsząd Strachem nie powiało.