PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie dać się agresji. Kolejne szkolenia dla pracowników OPS

  • aw/PAP    24 września 2015 - 10:41

Blisko tysiąc pracowników socjalnych z województwa warmińsko-mazurskiego zostanie przeszkolonych przez policję z zakresu m.in. radzenia sobie z agresywnymi podopiecznymi. Pierwsza tura szkoleń rozpoczyna się w czwartek w Olsztynie.
Niedawno kurs samoobrony rozpoczęli pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu. Jak sobie radzić z agresją wśród podopiecznych uczą się także na Warmii i Mazurach.

W ramach szkolenia z policją pracownicy ośrodków pomocy społecznej z Warmii i Mazur nauczą się m.in. nawiązywania pierwszego kontaktu z podopiecznym w sytuacji kryzysowej, poznają metody rozładowywania napięcia w kontakcie z osobą konfliktową (np. awanturującą się o wysokość zasiłku, czy odmowę przyznania zapomogi) oraz poznają metody samoobrony.

Emocje i agresja - najgorsi doradcy

Pracownicy MOPS przejdą także treningi, które pozwolą im panować nad własnymi emocjami w skrajnie nerwowych sytuacjach. Szkolenia będą prowadzili policjanci z wydziałów prewencji i policyjni psychologowie.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa warmińsko-mazurskiej policji Anna Fic pierwsza grupa pracowników ośrodków pomocy społecznej będzie przeszkolona w czwartek, ale docelowo policjanci na szkolenia zarezerwowali blisko 70 dni. "W sumie przeszkolimy ok. tysiąca osób z całego regionu" - dodała policjantka.

Fic przyznała, że powodem tego rodzaju szkolenia są coraz poważniejsze incydenty, których względem pracowników pomocy społecznej dopuszczają się ich podopieczni. "Chodzi tu nie tylko o takie głośne sprawy jak ta z Makowa, gdzie podopieczny podpalił dwie pracownice MOPS. Także w ostatnim czasie w Olsztynie podopieczny bez powodu groził pracownicy MOPS bronią. Policjanci w jego domu znaleźli także inne niebezpieczne przedmioty np. naboje i gaz" - wymieniła rzeczniczka.

Wicedyrektor olsztyńskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Elżbieta Sieheń-Kopyść powiedziała, że coraz częściej jej pracownicy mają do czynienia z agresją osób, do których chodzą np. zebrać wywiad socjalny.

"Nieco mniej przykrych sytuacji mają koordynatorzy pieczy zastępczej, ale im skrajne sytuacje także się zdarzają dlatego już uzgodniliśmy z policją, że przeszkoli nam wszystkich ludzi pracujących w terenie" - przyznała Siehen-Kopyść.

W Olsztynie podobne szkolenia były w przeszłości prowadzone, jednak w MOPS rotacja na stanowiskach pracujących w terenie jest duża i dlatego nie wszyscy są przeszkoleni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.