PARTNER PORTALU
 • BGK

Nie dają za wygraną ws. likwidacji straży miejskiej

 • PAP    24 maja 2013 - 16:00
Nie dają za wygraną ws. likwidacji straży miejskiej

Ruch Palikota w Lublinie rozpoczął w piątek zbieranie podpisów pod kolejnym obywatelskim projektem uchwały o likwidacji straży miejskiej w mieście. Poprzedni taki projekt - zainicjowany i złożony przez Ruch Palikota - Rada Miasta Lublina odrzuciła.
ZAKTUALIZOWANE. Na czwartkowej sesji Rady Miasta Lublina przeciwko uchwale o likwidacji straży miejskiej głosowało 20 radnych, jedna osoba była za, a jedna wstrzymała się do głosu. Przed głosowaniem nie było dyskusji.

Czytaj też: Straż miejska bez uprawnień do kontroli fotoradarowej i nakładania mandatów?

Wnioskodawca projektu uchwały Przemysław Bobrowicz z Ruchu Palikota powiedział w piątek, że przedstawiciele tej partii znów zbierają podpisy mieszkańców pod kolejnym projektem uchwały o likwidacji straży miejskiej w Lublinie. "Postanowiliśmy, że zaczynamy akcję jeszcze raz od początku. Jesteśmy to winni mieszkańcom. Głosowanie radnych w tej sprawie wywołało ogromne oburzenie wśród mieszkańców" - powiedział Bobrowicz.

Podpisy będą zbierane w siedzibie partii oraz w namiocie, który w przyszłym tygodniu ma być ustawiony w centrum Lublina.

Pod obywatelskim projektem uchwały o likwidacji lubelskiej straży miejskiej - który odrzucili radni - podpisało się ponad tysiąc mieszkańców Lublina. W uzasadnieniu uchwały napisano, że straż miejska nie wypełnia w należyty sposób zadań, do których została powołana, dubluje kompetencje i zadania policji, jak np. wystawianie mandatów karnych, interwencje ws. zakłócania porządku, kontrola uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Według inicjatorów uchwały, z budżetu miasta na utrzymanie straży rocznie wydawane jest osiem mln zł, które to pieniądze powinny być przeznaczone na zwiększenie liczby patroli policji, lepsze wyposażenie komisariatów, co przyczyniłoby się do zwiększenia bezpieczeństwa w mieście.

Bobrowicz zapowiedział, że nowy projekt uchwały będzie miał szersze uzasadnienie. "Podamy konkretne przykłady działań straży miejskiej, które świadczą nie o służebności tej formacji wobec mieszkańców, tylko o tym, że jest ona organem ścigającym i wypisującym mandaty" - dodał Bobrowicz.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk krytycznie odniósł się do pierwszego projektu uchwały o likwidacji straży, złożonego przez Ruch Palikota. Podkreślał, że straż miejska jest obecna w dzielnicach, współpracuje z radami dzielnic, patrole straży są widoczne na ulicach Lublina, zwłaszcza w rejonach dużego ruchu turystycznego.

W jego ocenie policja nie ma takich możliwości organizacyjnych, żeby przejąć wszystkie obecne zadania straży miejskiej, a ponadto samorząd nie ma wpływu na działania policji. "Te dwie służby znakomicie się uzupełniają" - mówił Żuk dziennikarzom.

Sprzeciw wobec likwidacji straży miejskiej w Lublinie wyrażali też przedstawiciele rad dzielnic. Przewodniczący rady dzielnicy Tatary w Lublinie Waldemar Janiak mówił dziennikarzom, że straż podejmuje rocznie tysiące interwencji i odbiera tysiące telefonów od mieszkańców. "Jeśli Ruch Palikota proponuje likwidację straży, to ja się pytam: co w zamian? Zlikwidujemy straż, pieniądze przepadną i obywatele zostaną bez opieki" - powiedział.

Funkcjonowanie straży miejskiej w Lublinie kosztuje ok. 7,6 mln zł rocznie. Służy w niej 124 strażników.

Aby obywatelski projekt uchwały trafił pod obrady rady miejskiej w Lublinie, musi uzyskać poparcie co najmniej tysiąca mieszkańców miasta.

-----------------WCZEŚNIEJSZA WIADOMOŚĆ------------------

Lubelscy radni odrzucili w czwartek obywatelski projekt uchwały - zainicjowany i złożony przez Ruch Palikota - o likwidacji straży miejskiej w Lublinie. Przeciwko uchwale o likwidacji straży miejskiej głosowało 20 radnych, jedna osoba była za, a jedna wstrzymała się od głosu. Przed głosowaniem nie było dyskusji.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • BEZIK, 2013-05-25 14:43:38

  nie było straży miejskiej...
 • TEOFIL, 2013-05-24 20:05:50

  Dziś czuję się pokrzywdzony,czegoś ważnego pozbawiony...
 • piotr, 2013-05-24 12:39:16

  wielkie braw dla radnych Lublina. Policja nigdy nie będzie wykonywała zadań straży miejskie ponieważ mają przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo a nie np. o stan porządków, bezdomne zwierzęta, palenie nieczystości czy dzikie wysypiska śmieci