PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie ma kąpieli, bo zakwitły sinice

  • PAP    6 lipca 2012 - 11:28
Nie ma kąpieli, bo zakwitły sinice

Sanepid wprowadził zakaz kąpieli i uprawiania sportów wodnych w kąpielisku Słoneczna Polana na jeziorze Krzywym w Olsztynie, bo w wodzie zakwitły sinice.
Poinformowała o tym w piątek wojewódzka stacja sanitarno-epidemiologiczna w Olsztynie. Z powodu zakwitu sinic wodę w kąpielisku Słoneczna Polana przy ul. Sielskiej w Olsztynie uznano za nieprzydatną do kąpieli. Nadal otwarte są natomiast pozostałe kąpieliska – przy plaży miejskiej i przystani Marina na jeziorze Krzywym.

Rzecznik olsztyńskiego sanepidu Elżbieta Łabaj poinformowała, że czasowy zakaz kąpieli w pobliżu Słonecznej Polany może zostać odwołany dopiero po ustaniu zagrożenia, potwierdzonym badaniem jakości wody.

„Intensywnemu zakwitowi wodorostów sprzyjają wysokie temperatury. Ostatnie upały są tak zabójcze, że prawdopodobna wydaje się możliwość pojawienia się wkrótce sinic w innych kąpieliskach i akwenach” – oceniła rzeczniczka.

Kierownik miejskich kąpielisk w Olsztynie Tomasz Kalinowski powiedział, że plama wskazującą na kwitnące sinice ma ok. 40 m kw. i zajmuje obecnie większą część kąpieliska Słoneczna Polana. Zakwit potwierdziły badania laboratoryjne.

„Nie zamknęliśmy plaży, a jedynie zakazaliśmy kąpieli w jeziorze. Wywiesiliśmy czerwone flagi i tablice informujące o zakazie, a plażowiczów przed wchodzeniem do wody ostrzegają nasi ratownicy” – powiedział Kalinowski.

Służby sanitarne przypominają, że wydzielane przez sinice toksyny mogą podrażniać skórę i powodować zatrucia pokarmowe. Po zachłyśnięciu się zakażoną wodą, mogą pojawić się mdłości i wymioty, biegunka i bóle brzucha.

Toksyny sinic uszkadzają wątrobę i układ nerwowy. Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę i wymioty, czasem nawet drżenie mięśni czy utrudnienia w oddychaniu. Jeśli wystąpią takie objawy, potrzebna jest pomoc lekarska.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.