PARTNER PORTALU
  • BGK

Nie ma zagrożenia powodziowego w Polsce

  • PAP    28 czerwca 2013 - 11:28
Nie ma zagrożenia powodziowego w Polsce

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że aktualnie nie ma zagrożenia powodziowego. Możliwe są jednak lokalne podtopienia. Wojewódzkie służby zarządzania kryzysowego wspólnie z ministerstwem administracji i cyfryzacji stale monitują sytuację hydrologiczną w kraju.
Wg danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dzisiaj (28 czerwca br., godz. 5.00) zanotowano przekroczenie stanu alarmowego na 3 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły (spadek o 4) oraz 38 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry (spadek o 6). Natomiast przekroczenie stanu ostrzegawczego wystąpiło na 13 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły (wzrost o 2) i 42 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry (spadek o 1).

Aktualnie obowiązuje 1 ostrzeżenia hydrologiczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej 3. stopnia (stan na godz. 8.00) dotyczące możliwości wzrostów poziomu wody z przekroczeniem stanów alarmowych związane ze zwiększonym zasilaniem z dopływów oraz przemieszczaniem się niewielkiej fali utworzonej w górnym biegu rzeki i na odcinku skanalizowanym w województwie lubuskim.

Czytaj też: Alarm powodziowy na Śląsku

IMGW informuje o przekroczeniu stanów alarmowych w województwach:

- dolnośląskim - w miejscowościach Ścinawa, Głogów na rzece Odra, Oława na rzece Oława, Borów i Ślęza na rzece Ślęza, Mietków, Jarnołtów na rzece Bystrzyca oraz Bogdaszowice na rzece Strzegomka, Krzyżanowice na rzece Widawa, Dunino i Piątnica na rzece Kaczawa, Winnica na rzece Nysa Szalona, Gniechowice, Bukowna i Reszotary na rzece Czarna Woda, Łątki na rzece Barycz, w miejscowości Kanclerzowice na rzece Sąsiecznica, Korzeńsko na rzece Orla oraz Pilchowice i Dąbrowa Bolesławiecka na rzece Bóbr;

- lubuskim - w Nowej Soli i Połęcku na rzece Odra, Szprotawa, Żagań, Doroszów Wielki, Nowogród Bobrzański na rzece Bóbr, miejscowości Szprotawa na rzece Szprotawa, Łozy na rzece Kwisa, Żagań na rzece Czerna Wielka oraz Iłowa na rzece Czerna Mała, Gubin na rzece Nysa Łużycka, Pleśno na rzece Lubsza;

- łódzkim - w Sulejowie na rzece Pilica;

- małopolskim - Biskupice na rzece Szreniawa;

- mazowieckim - Białobrzegi na rzece Pilica;

- opolskim - w miejscowości Skorogoszcz na rzece Nysa Kłodzka, Niemodlina na rzece Ścianawa Niemodlińska, Karłowice na rzece Stobrawa;

- wielkopolskim - w miejscowościach Ląd, Pyzdry oraz Śrem na rzece Warta.

W związku z prognozowanymi opadami deszczu oraz spływem wód z dotychczasowych opadów, możliwe są gwałtowne wzrosty stanu wody (głównie na mniejszych ciekach) oraz lokalne podtopienia, szczególnie w rejonach podgórskich, górskich, zurbanizowanych i zagłębieniach bezodpływowych. Stany wód w dorzeczu Wisły układają się głównie w strefie wody średniej i wysokiej, w dorzeczu Odry - układają się głównie w strefie wody wysokiej, a w rzekach Przymorza układają się głównie w strefie wody średniej.

Monitorowane zbiorniki położone na obszarach administrowanych przez RZGW pracują w normalnym trybie eksploatacji, w większości posiadają rezerwy powodziowe wymagane, bądź większe od wymaganych instrukcjami gospodarki wodnej. Wszystkie zbiorniki pracują zgodnie z obowiązującymi instrukcjami.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przypomina również, iż w związku z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, które miały miejsce w maju i czerwcu br., wojewodowie na bieżąco kierują do ministra administracji i cyfryzacji wnioski o przyznanie środków finansowych na zasiłki celowe dla poszkodowanych rodzin. Pomoc ta przeznaczona jest w szczególności na zaspokojenie pierwszych podstawowych potrzeb bytowych oraz na prace remontowe.

Dotychczas wojewodowie określili wysokość środków finansowych na wypłatę zasiłków celowych na ogólną kwotę 2.925.050 zł dla 891 rodzin z 52 gmin. Większość z tej kwoty dotarła już do gmin.

Gminne/miejskie ośrodki pomocy społecznej na bieżąco weryfikują straty powstałe w gospodarstwach domowych i występują do właściwych wojewodów o przyznanie środków finansowych na zasiłki celowe, ze środków rezerwy celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, będącej w gestii ministra administracji i cyfryzacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.