PARTNER PORTALU
 • BGK

Nie zarejestrowali Ślązaków

 • PAP    12 grudnia 2011 - 20:17
Nie zarejestrowali Ślązaków

Działacze ubiegającego się od 14 lat o sądową rejestrację Związku Ludności Narodowości Śląskiej chcieli zarejestrować inne stowarzyszenie, skupiające osoby deklarujące narodowość śląską w spisie powszechnym. Także ten wniosek został odrzucony przez sąd.
O odmowie zarejestrowania stowarzyszenia "Nasz wspólny śląski dom" z siedzibą w Rybniku (zabierz głos/oceń prezydenta) poinformował w poniedziałek wieczorem jeden z liderów obu niezarejestrowanych organizacji, Andrzej Roczniok.

Zapowiedział, że inicjatorzy powołania stowarzyszenia odwołają się do instytucji europejskich.

W statucie stowarzyszenia, którego nie zarejestrował gliwicki sąd, napisano, że jest to "stowarzyszenie osób deklarujących narodowość śląską w czasie spisu powszechnego". W spisie w 2000 r. taką deklarację złożyły 173 tys. osób, a w spisie w 2010 r. - według nieoficjalnych informacji prasowych - ok. 400 tys.

Jak powiedział Roczniok, w odmowie rejestracji stowarzyszenia napisano m.in., że jego statut narusza ustawę o mniejszościach narodowych, dopuszczając "byt prawny narodu śląskiego".

Pomysłodawcy stowarzyszenia zaprzeczają tym zarzutom, a odmowę uważają za dyskryminację. Zapowiadają odwołanie do sądu oraz trybunału w Strasburgu.

Roczniok jest jednym z liderów ubiegającego się od 14 lat o sądową rejestrację Związku Ludności Narodowości Śląskiej. Sądy konsekwentnie uznawały, że rejestracja organizacji wiązałaby się z uznaniem śląskiej mniejszości narodowej i związku nie zarejestrowano, mimo zmiany proponowanej nazwy na Stowarzyszenie Osób Deklarujących Przynależność do Narodowości Śląskiej.

W 2001 r. Trybunał w Strasburgu uznał, że polskie sądy nie złamały prawa, odmawiając związkowi rejestracji. Kolejna skarga Związku, złożona w 2007 r., czeka na rozpatrzenie w Strasburgu.

Roczniok przyznał, że stowarzyszenie ''Nasz wspólny śląski dom" miało być zastępczą formą działalności niezarejestrowanego związku. - Chcielibyśmy działać legalnie; mamy do tego prawo - uważa współzałożyciel obu organizacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • Hanys, 2011-12-13 21:58:14

  Tu pagórek,tam kotlina,a w dolinie rozwija się aronia, Wiele wieków minie za nim będzie ŚLĄSKA AUTONOMIA.
 • Dolnoslazak, 2011-12-13 20:08:54

  To wstyd i hanba, ze Slazacy nie maja prawa stowarzyszenia, gwarantowanego wszystkim Polakom przez Konstytucje. Miejmy nadzieje, ze nastepna decyzja w Strasburgu naprawi to zlo.
 • Realny, 2011-12-13 07:21:54

  Tak jak było kiedyś, tak będzie wnet czyli AUTONOMIA! Dlatego ster odpowiedzialności za region, jego rozwój musimy przejąc MY ślązacy a nie "ktoś" oderwany od pługa odziany w krawat... Sejmik Sląski zamiast Senatu,instytucją z decyzyjnościa równą ZERU czyli pasożyta pożerającego finanse,... mekką niechcianych spadochroniarzy.  rozwiń