PARTNER PORTALU
 • BGK

Niebawem nowe kamery w Sosnowcu

 • www.esosnowiec.pl (Piotr Celej)    12 października 2011 - 08:30
Niebawem nowe kamery w Sosnowcu

Najprawdopodobniej do końca listopada zacznie funkcjonować w Sosnowcu nowy monitoring.
Piętnaście nowych kamer zostanie zamontowanych w miejscach, które straż miejska uznała za priorytetowe pod względem bezpieczeństwa.

Nie jest wykluczone, że kamery pojawią się także w innych dzielnicach miasta.

Kwestia modernizacji monitoringu od lat wzbudzała wiele kontrowersji. Strażnicy miejscy korzystają z urządzeń, które nie zapewniają obrazu dobrej jakości. Obecny sprzęt jest już wysłużony (niektóre kamery mają nawet 10 lat), a ujęcie sprawców wykroczeń czy przestępstw na podstawie nagrań bywało trudne.

Zdarzały się także sytuacje, kiedy kamery były kradzione. Sosnowieccy policjanci przyznają nieoficjalnie, że na nowy sprzęt czekają od dawna. – Obraz, który do nas trafia jest nieczytelny, zamazany i poświęcamy dużo czasu i sił na to, aby ustalić sprawców łamania prawa – stwierdza jeden z nich.

Teraz ma się to zmienić. Zgodnie z umową, którą podpisało miasto, nowy system powinien funkcjonować najpóźniej do końca przyszłego miesiąca. Łączny koszt inwestycji wynosi 540 tys. zł.

– Wszystko jest na dobrej drodze i nie jest wykluczone, że monitoring będzie działał nieco wcześniej – informuje Michał Mercik z Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

– W ramach systemu funkcjonować będzie piętnaście kamer szybkoobrotowych oraz komputery wraz z siedmioma monitorami o różnej wielkości, wraz z wyposażeniem pomieszczenia nadzoru. Ponadto zostaną przeprowadzone profesjonalne szkolenia dla obsługujących system.

Kamery będą wyposażone w opcję „dzień-noc” oraz będą posiadały 35-krotny zoom optyczny i 12-krotny zoom cyfrowy. Będą dysponowały tzw. niekończącym się zasięgiem 360 st. – Obsługujący monitoring będą mieli do dyspozycji System Zarządzania Video, który umożliwi takie zaprogramowanie kamer, aby skupiały się na miejscach o podwyższonym ryzyku występowania incydentów.

Ciekawostką jest także to, że sprzęt będzie można zaprogramować tak, aby skupiał się na miejscach gdzie dochodzi do zwiększonej liczby wykroczeń i przestępstw na podstawie statystyk straży miejskiej – dodaje Mercik.

Gdzie będziemy poruszać się pod okiem „wielkiego brata”? Jak na razie w tych miejscach, gdzie działa dotychczasowy sprzęt, a więc m.in. na ul. Modrzejowskiej 1a i 30a, Warszawskiej 1a i 3, przy Al. Zwycięstwa – na wysokości budynku nr 1 i 12, na skrzyżowaniu ul. Modrzejowskiej z ul. Targową, na ul. Małachowskiego 10, przy budynku Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu przy ul. Piłsudskiego 2, czy przy ul. Dęblińskiej 1.

W przyszłości pojawi się możliwość podłączenia do systemu monitoringu innych dzielnic. – Rozbudowa systemu jest ściśle związana z realizacją projektu z funduszy europejskich, dotyczącego budowy szerokopasmowej sieci internetowej w Sosnowcu. To jedna z największych inwestycji tego typu w województwie. W każdej z dzielnic Sosnowca zostaną położone nowoczesne światłowody, do których będzie możliwość podłączenia monitoringu. Do końca przyszłego roku powstanie dokumentacja projektowa i wtedy, oceniając koszty, prawdopodobnie kilkoma etapami będziemy dołączać do systemu kolejne dzielnice – wyjaśnia Mercik.

– Nowe kamery są absolutnie konieczne. Z jednej strony zapewnią mieszkańcom bezpieczeństwo, a nam ułatwią identyfikację osób łamiących prawo i możliwość szybszego reagowania w przypadku zagrożeń – stwierdza st.asp. Hanna Michta, oficer prasowy sosnowieckiej policji.

Wobec nadziei pokładanych w nowym monitoringu, sceptyczny jest radny klubu „Niezależni” Paweł Wojtusiak. W sierpniu br. z zaparkowanego samochodu przed Urzędem Miejskim skradziono mu laptop. Całe zdarzenie uchwyciła kamera zamontowana na budynku.

– Po zgłoszeniu policjanci stwierdzili, że ze względu na nawał pracy nie będą w stanie mi pomóc i najlepiej gdybym zapis kradzieży dostarczył im sam. Później okazało się, że pracownik oglądający obraz na żywo nie zareagował na przestępstwo, choć jakość zapisu była stosunkowo dobra. O nagranie zaś musiałem prosić się sam – osoba obsługująca kamerę w magistracie nie potrafiła odtworzyć momentu kradzieży z zapisu. Gdy go otrzymałem – był fatalnej jakości. Nowe kamery na pewno się przydadzą, ale przydałoby się także solidne szkolenie dla osób obsługujących monitoring, bo czynnik ludzki, jak widać, także jest zawodny – dodaje radny.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Pan Baryłko, 2011-10-12 14:45:40

  A toaleta w pobliżu dworca jest przewidywana? Czy raczej te kamery będą filmować tych, którzy już nie moga wytrzymać w Sosnowcu i sikają po drzewkami?
 • bratowa, 2011-10-12 10:23:45

  Żeby to nie było do us...śmierci !!! Obiecują a potem co?
 • LIPS, 2011-10-12 10:18:22

  Skoro niebawem to zaczekamy chwilkę