PARTNER PORTALU
 • BGK

Niebezpieczne szlaki górskie: Jak zapobiegać wypadkom w górach?

 • PAP/AT    14 stycznia 2016 - 09:17
Niebezpieczne szlaki górskie: Jak zapobiegać wypadkom w górach?
W okresie świąteczno-noworocznym w Tatrach doszło do szeregu tragicznych wypadków, podczas których zginęło sześć osób (fot.pixabay.com)

• Zamykanie szlaków górskich w zimie nie przyniesie pozytywnych efektów.
• Odpłatność za akcje ratownicze to zły pomysł.
• Zaproponowano zwiększenie ceny biletu do TPN i przeznaczenie tych pieniądzy na edukację.
Po serii tragicznych wypadków w Tatrach, podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i rekreacji naczelnicy TOPR i GOPR przekonywali, że zamykanie gór w zimie nie przyniesie pozytywnych efektów, postawić należy natomiast na edukację.

W okresie świąteczno-noworocznym w Tatrach doszło do szeregu tragicznych wypadków, podczas których zginęło sześć osób. Podczas posiedzenia komisji posłowie pytali ratowników górskich czy zasadne byłoby zamykanie szlaków w sezonie zimowym, podobnie jak jest to w słowackiej części Tatr. Pytano także o zasadność wprowadzenia odpłatnych akcji ratowniczych. Jeden z posłów zaproponował, aby na szlaki wpuszczać tylko turystów z odpowiednim górskim ubiorem i ekwipunkiem.

"Jestem przeciwnikiem zamykanie szlaków tatrzańskich w zimie. Chcemy, aby zwiększyć nacisk na górską edukację w całej Polsce, abyśmy mogli wychowywać młode pokolenia w większej wiedzy o górach, o przyrodzie o poszanowaniu dla własnego życia i zdrowia nie tylko w górach a w ogóle w całym życiu" - mówił naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jan Krzysztof.

Zwrócił on uwagę, że 70 proc. wypadków śmiertelnych odnotowanych na przestrzeni stu lat w Tatrach wydarzyło się w sezonie letnim podczas doskonałych warunkach atmosferycznych.

"Na przełomie roku warunki turystyczne w Tatrach były niezwykle korzystne. Więc pytanie kiedy mielibyśmy zamykać szlaki. Turyści niestety nie zawsze radzą sobie w górskim terenie. Turyści wybierający się w zimie na szlaki muszą posiadać pewną wiedzę o szlakach i ich trudności.

Naczelnik TOPR zwrócił uwagę, że prowadzone szkolenia i zajęcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa w Tatrach, cieszą się dużą popularnością i przynoszą efekty, czego dowodem są statystyki prowadzone przez ratowników, jednak dla większego efektu należałoby je prowadzić w szerszym zakresie. W 2015 r. w Tatrach polskich zginęło 13 osób, a w 2010 r. ofiar było 22.

"Nagłośnienie ostatnich wypadków spotęgowało wrażenie, że najbardziej niebezpieczne dla turystów są góry, a to nieprawda. Informacje podawane przez media były katastrofalne" - ocenił Krzysztof.

Naczelnik uważa, że odpłatność za akcje ratownicze to zły pomysł. "To nie rozwiąże problemu samych wypadków, a turyści w tarapatach mogą obawiać się prosić o pomoc. W całej Polsce ratownictwo jest bezpłatne, więc w polskich górach również" - podkreślił.

Na działalność TOPR i GOPR przeznaczane jest 15 proc. wpływu z tytułu biletów wstępu do górskich parków narodowych. Dla TOPR w ubiegłym roku z tego tytułu wpłynęło 1 mln 100 tys. zł.

Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego potwierdził słowa naczelnika TOPR, że dla zwiększenia bezpieczeństwa w górach potrzebna jest szeroka akcja edukacyjna. "Najważniejsza jest edukacja. Z tą akcją musimy wychodzić znacznie szerzej. Musimy zaczynać edukować turystów poza samymi Tatrami, a to wiąże się z kosztami" - mówił Zięba.

Zaproponował on, aby zwiększyć cenę biletu wstępu do TPN o 15 proc. i przeznaczyć te pieniądze na edukację turystyczną. "Myślę, że to może się pozytywnie przełożyć na bezpieczeństw" - dodał. TPN obecnie przeznacza około 300 tys. zł rocznie na działania edukacyjne, które mają podnieść bezpieczeństwo w górach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.