PARTNER PORTALU
 • BGK

Niebezpiecznie znów płoną trawy

 • PAP    6 marca 2011 - 12:24

Rośnie liczba pożarów traw w województwie świętokrzyskim. W ciągu dwóch dni - w piątek i sobotę - strażacy interweniowali 123 razy w związku z zagrożeniami, powstającymi na skutek wypalania roślinności. Ratownicy przypominają, że wypalanie traw jest nielegalne i bardzo niebezpieczne.
Każdego roku w Polsce z powodu pożarów traw ginie od kilku do kilkunastu osób. Województwie świętokrzyskim średnio rocznie powstaje ok. 3 tys. takich zagrożeń.

Panująca aura - brak leżącego śniegu i opadów, wiatr oraz nocne przymrozki - spowodowały, że zeszłoroczna roślinność jest wysuszona i stanowi doskonałe podłoże palne. Ponad 90 proc. pożarów traw powstaje na skutek podpaleń, które wynikają z błędnego przekonania, że spalenie roślinności poprawi jakość gleby. Tymczasem ogień wyjaławia glebę, giną w nim zwierzęta. Do atmosfery przedostaje się szereg trujących związków chemicznych. Gęsty dym z pożarów przy drogach znacznie utrudnia kierowcom widoczność.

Pożary traw często wymykają się spod kontroli i przenoszą na obszary leśne oraz zabudowania gospodarcze, powodując ogromne straty materialne. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia.

Każdy pożar to interwencja straży pożarnej, która sporo kosztuje, a koszty tych działań ponosi całe społeczeństwo. Kiedy strażacy gaszą pożary traw, mogą być potrzebni w innym miejscu, gdzie zagrożone jest zdrowie i życie ludzkie. Za wypalanie traw grozi kara grzywny lub aresztu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • trawy.adp.org.pl, 2011-03-15 02:06:17

  WYPALANIE TRAW ZABIJA Ludzi Zwierzęta Środowisko STOP NIE WYPALAJ NIE ZABIJAJ !!! Jak każdego roku od 2003r ponawiamy APEL STOP WYPALANIU TRAW !!!
 • Jurek Myciel, 2011-03-07 10:14:38

  Poziom komentarzy nie pozostawia watpliwości, że ciemnota i prymitywizm w Polsce wciąż górą. Rzeczywiście - wypalić wszystko w cholerę z ciemnymi typami włącznie! Szkoda tylko zwierząt, które od wieków padają ofiarą przestępczych działań homoluda.
 • Puls, 2011-03-06 20:03:42

  Gdyby takimi kategoriami myśleć to wszystko jest niebezpieczne: gaz w domu, samochody na ulicy, samoloty w przestrzeni itd.