Niebezpiecznie znów płoną trawy

Rośnie liczba pożarów traw w województwie świętokrzyskim. W ciągu dwóch dni - w piątek i sobotę - strażacy interweniowali 123 razy w związku z zagrożeniami, powstającymi na skutek wypalania roślinności. Ratownicy przypominają, że wypalanie traw jest nielegalne i bardzo niebezpieczne.

Każdego roku w Polsce z powodu pożarów traw ginie od kilku do kilkunastu osób. Województwie świętokrzyskim średnio rocznie powstaje ok. 3 tys. takich zagrożeń.

Panująca aura - brak leżącego śniegu i opadów, wiatr oraz nocne przymrozki - spowodowały, że zeszłoroczna roślinność jest wysuszona i stanowi doskonałe podłoże palne. Ponad 90 proc. pożarów traw powstaje na skutek podpaleń, które wynikają z błędnego przekonania, że spalenie roślinności poprawi jakość gleby. Tymczasem ogień wyjaławia glebę, giną w nim zwierzęta. Do atmosfery przedostaje się szereg trujących związków chemicznych. Gęsty dym z pożarów przy drogach znacznie utrudnia kierowcom widoczność.

Pożary traw często wymykają się spod kontroli i przenoszą na obszary leśne oraz zabudowania gospodarcze, powodując ogromne straty materialne. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia.

Każdy pożar to interwencja straży pożarnej, która sporo kosztuje, a koszty tych działań ponosi całe społeczeństwo. Kiedy strażacy gaszą pożary traw, mogą być potrzebni w innym miejscu, gdzie zagrożone jest zdrowie i życie ludzkie. Za wypalanie traw grozi kara grzywny lub aresztu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

WYPALANIE TRAW ZABIJA Ludzi Zwierzęta Środowisko STOP NIE WYPALAJ NIE ZABIJAJ !!! Jak każdego roku od 2003r ponawiamy APEL STOP WYPALANIU TRAW !!!

trawy.adp.org.pl, 2011-03-15 02:06:17 odpowiedz

Poziom komentarzy nie pozostawia watpliwości, że ciemnota i prymitywizm w Polsce wciąż górą. Rzeczywiście - wypalić wszystko w cholerę z ciemnymi typami włącznie! Szkoda tylko zwierząt, które od wieków padają ofiarą przestępczych działań homoluda.

Jurek Myciel, 2011-03-07 10:14:38 odpowiedz

Gdyby takimi kategoriami myśleć to wszystko jest niebezpieczne: gaz w domu, samochody na ulicy, samoloty w przestrzeni itd.

Puls, 2011-03-06 20:03:42 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE