PARTNER PORTALU
  • BGK

Nielegalnemu graffiti w Krakowie mówią basta

  • AW    23 marca 2015 - 20:21
Nielegalnemu graffiti w Krakowie mówią basta
Zespół zadaniowy ds. przeciwdziałania nielegalnemu graffiti został utworzony w 2012 r. (fot. UM Kraków)

Ścisła współpraca miejskich jednostek oraz aktywny udział mieszkańców – to główne założenia Waldemara Domańskiego, nowego przewodniczącego zespołu zadaniowego ds. przeciwdziałania nielegalnemu graffiti w Krakowie.
Zespół zadaniowy ds. przeciwdziałania nielegalnemu graffiti został utworzony w 2012 roku przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. W skład zespołu wchodzą nie tylko przedstawiciele urzędu miasta, miejskich spółek oraz jednostek, ale także m.in. reprezentanci policji oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Celem działania zespołu było wypracowanie procedur umożliwiających szybszą i skuteczniejszą reakcję na pojawiające się na terenie miasta graffiti.

Ponadto w ramach budżetu obywatelskiego 2014 w Krakowie realizowany jest projekt pn. "Pogromców bazgrołów".

- Pogromcy bazgrołów zaplanowali liczne pikniki sąsiedzkie, konkursy, akcje zbierania farb, zajęcia w szkołach, wsparte kampanią informacyjną w mediach. Planuję także nawiązanie współpracy z krakowską kurią, a za jej sprawą z parafiami krakowskimi w związku ze Światowymi Dniami Młodzież, które odbędą się w Krakowie w 2016 roku – mówi Waldemar Domański.

Od 2012 roku krakowscy strażnicy miejscy ujawnili prawie trzy tysiące wykroczeń związanych z umieszczaniem w miejscu nieprzeznaczonym graffiti, napisu, rysunku. Ponad dwa tysiące bazgrołów już zostało usuniętych.

Tylko w ubiegłym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zamalowało ponad 10 tysięcy m kwadratowych powierzchni, na których widniały wulgarne napisy (ekrany akustyczne, mosty, słupki). Kolejne 10 tys. m kwadratowych bazgrołów usunięto z budynków pozostających w Zarządzie Budynków Komunalnych.

Jak podaje krakowski magistrat, co roku strażnicy miejscy ujmują na gorącym uczynku kilkunastu sprawców - większość spraw jest przekazywana policji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.