PARTNER PORTALU
  • BGK

Niepełnosprawni w pełni ratują życie

  • AW    19 grudnia 2011 - 10:23
Niepełnosprawni w pełni ratują życie

Uczestnicy grudniowego szkolenia w Szczyrku otrzymali certyfikaty ukończenia kursu pierwszej pomocy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że przeszkolone w ratowaniu życia zostały osoby niepełnosprawne.
W Centrum Kongresów i Rekreacji „Orle Gniazdo" w Szczyrku na początku grudnia odbyło się szkolenie dla osób niepełnosprawnych z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej.

Zorganizował je działający przy ośrodku Klub Niepełnosprawnego Honorowego Dawcy Krwi PCK  „Dar Życia”.  W szkoleniu prowadzonym przez instruktorów GOPR i Bielskiego Pogotowia Ratunkowego wzięły udział 63 osoby niepełnosprawne o różnym stopniu i rodzaju niepełnosprawności, także poruszające się na wózku inwalidzkim i niewidome.

Program szkolenia zgodny z aktualnymi standardami European Resuscitation Council  obejmował moduły: bezpieczeństwo ratownika w miejscu zdarzenia, planowanie działań ratowniczych, badanie poszkodowanego w celu rozpoznania urazów, posługiwanie się standardowym zestawem opatrunkowym, rany i ich zaopatrywanie, postępowanie w przypadku krwotoków, postępowanie w wypadku wstrząsu, urazy kostno stawowe i ich zaopatrywanie, postępowanie w wypadku oparzeń i odmrożeń, postępowanie w przypadku zmiażdżenia i amputacji, postępowanie w razie urazów klatki piersiowej i brzucha, postępowanie z poszkodowanym nieprzytomnym, postępowanie w razie ataku epilepsji, nagłe zatrzymanie krążenia i resuscytacja krążeniowo – oddechowa, obsługa automatycznego defibrylatora AED.
        
- Obecność osób niepełnosprawnych i ich postawa podczas szkolenia pokazała, że osoby te potrafią nieść pomoc i ratować życie również osobom pełnosprawnym - twierdzi Irena Chumięcka, prezes klubu "Dar Życia". - Mamy nadzieję, że z roku na rok szkolenie to będzie cieszyło się coraz większym powodzeniem - dodaje

Szkolenie z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej „My też możmy ratować życie" odbyło się pod honorowym patronatem ministra zdrowia, posła na Sejm RP Marka Plury oraz marszałka i wojewódy województwa śląskiego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.