PARTNER PORTALU
  • BGK

Niepokojące stany alarmowe i ostrzegawcze

  • PAP    21 lipca 2011 - 11:42
Niepokojące stany alarmowe i ostrzegawcze

Wisła w Małopolsce może przekroczyć stany ostrzegawcze. Rzeki Dolnego Śląska płyną powyżej stanu alarmowego w pięciu miejscach. W woj. lubuskim i wielkopolskim woda lokalnie przekroczy stan alarmowy.
Jak informuje IMGW, w wyniku prognozowanych na najbliższą dobę opadów deszczu, na dopływach Wisły w woj. małopolskim może wzrosnąć poziom wody, miejscami przekraczając stany ostrzegawcze.

W wyniku spływu wód opadowych w zlewni Dunajca i Ropy spodziewany jest wzrost poziomu wody lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych, a w zlewni Białej Tarnowskiej powyżej stanów alarmowych.

Na Wiśle poniżej ujścia Dunajca, w wyniku zwiększonego odpływu ze zbiornika Czchów oraz przemieszczania się wody w korycie, możliwy jest wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Po intensywnych opadach wzrasta też poziom wód w dolnośląskich rzekach. W czwartek stany alarmowe zostały przekroczone na pięciu wodowskazach, m.in. na Nysie Łużyckiej, Witce i Miedziance, zaś ostrzegawcze na dziewięciu.

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu, stany alarmowe przekroczone są na Nysie Łużyckiej w dwóch miejscach – w Porajowie i Sieniawce.

„Powyżej stanów alarmowych płyną również wody rzek Kamienica, Miedzianka oraz Witka” – powiedział dyżurny.

Miedzianka i Witka to rzeki, które w sierpniu zeszłego roku zalały Bogatynię i miejscowości położone w jej okolicy.

W dziewięciu miejscach w regionie rzeki płyną powyżej stanów ostrzegawczych. Taka sytuacja panuje na m.in. Bobrze w Jeleniej Górze, Kwisie w Mirsku oraz na rzekach Łomnica, Pełcznica i Czarny Potok.

Na razie w regionie nie odnotowano poważniejszych podtopień spowodowanych opadami deszczu. Na Dolnym Śląsku ma padać w czwartek przez cały dzień.

Jak informuje IMGW, w ciągu najbliższej doby w wyniku intensywnych opadów deszczu w woj. lubuskim i wielkopolskim nastąpi wzrost poziomów wód na dopływach Odry. Lokalnie przekroczone zostaną stany alarmowe.

Instytut przewiduje, że stany alarmowe zostaną przekroczone w zlewniach Bobru, Kwisy i Nysy Łużyckiej, gdzie wezbrania mogą mieć charakter gwałtowny.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2011-07-21 20:36:52

    Spalajmy jeszcze wiecej wegla a maksymalne przeplywy w rzekach na pewno wzrosna. Dalekowzroczni nigdy nie bylismy.