PARTNER PORTALU
  • BGK

Nietypowe znalezisko przy budowie lotniska

  • PAP    17 sierpnia 2012 - 12:06

Kilka macew znaleziono na terenie budowy nowego lotniska w Radomiu. Żydowskie płyty nagrobne były prawdopodobnie wykorzystane w czasie wojny przez Niemców do utwardzenia terenu. W najbliższym czasie macewy trafią na miejscowy kirkut.
Jak poinformował w piątek rzecznik spółki Port Lotniczy Radom, Kajetan Orzeł, macewy znaleziono w stercie gruzu uzyskanego z rozbiórki starych bunkrów wojskowych oraz zabudowań ogródków działkowych, na terenie których ma powstać lotnisko.

Według rzecznika prawdopodobnie macewy pochodzą z terenu przyległego do wybudowanego w 1943 r. przez Niemców hangaru na lotnisku wojskowym. "Historycy potwierdzają, że Niemcy wykorzystywali macewy do utwardzania terenu. Tak było pewnie i w tym przypadku" - uznał Orzeł.

Spółka Port Lotniczy Radom nawiązała już kontakt z gminą żydowską i Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Znalezione macewy i ich fragmenty zostały na razie zabezpieczone na lotnisku. Wkrótce - jak zapewnił Orzeł - trafią na radomski kirkut.

Cmentarz żydowski w Radomiu został założony w roku 1831 na terenie byłego cmentarza epidemicznego. Po zniszczeniach wojennych został pod koniec XX w. uporządkowany, a na jego terenie wybudowano ohel mieszczący tablicę upamiętniającą członków gmin żydowskich z regionu radomskiego, zamordowanych przez Niemców w latach wojny. Na teren cmentarza zaczęto także zwozić macewy odnalezione podczas prac remontowych na terenie miasta. Część z nich umieszczono w wybudowanym w 2010 r. lapidarium, inne są przechowywane na terenie cmentarza. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Mc.Polo, 2012-08-20 13:28:31

    widać Niemcy się o to nie martwią, a z drugiej strony co to za ważny news, przecież odnalezienia przy okazji różnych prac,fragmentów naszych pomników czy żydowskich macew jeszcze nie raz można się spodziewać, podobno Niemcy utwardzali nimi drogi, robili podkłady na kolei itp.
  • Eterno Vagabundo, 2012-08-20 01:18:56

    Czart porwie duszę Temu w czeluści, Kto się zniewagi Grobów dopuści.