PARTNER PORTALU
  • BGK

Nietypowy labirynt atrakcją świętokrzyskiej wsi

  • PAP    20 lipca 2013 - 15:05
Nietypowy labirynt atrakcją świętokrzyskiej wsi

Przygotowywany tradycyjnie w Kurozwękach (Świętokrzyskie) labirynt w tym roku wykonany jest w konopi włóknistej, a w związku z obchodami Roku Juliana Tuwima ma kształt lokomotywy i liter składających się na nazwisko poety. Labirynt będzie czynny od niedzieli.
W poprzednich latach labirynt powstawał w kukurydzy, w tym roku - jak poinformowała Sylwia Owczarek z Zespołu Pałacowego w Kurozwękach - turyści będą spacerować wśród konopi włóknistych. Jak zaznaczyła Owczarek, ta odmiana konopi nie jest narkotyzująca i jest całkowicie bezpieczna. Z tej rośliny wytwarzane są włókna o wszechstronnym zastosowaniu w przemyśle odzieżowym, samochodowym oraz przy produkcji papieru, żagli, lin czy farb.

Labirynt w Kurozwękach ma powierzchnię ok. 4,5 ha. Przygotowano w nim 4 km ścieżek; najkrótsza trasa wynosi ponad 2 km. Teraz konopie mają ok. 1,5 metra wysokości; urosną do trzech metrów.

Pierwszy labirynt w Zespole Pałacowym w Kurozwękach powstał w 2007 roku i nawiązywał do Euro 2012. W kolejnych latach przedstawiał m.in. podobiznę Koziołka Matołka, herby oraz znaki graficzne Narodowego Centrum Kultury i Lasów Państwowych oraz bizona w wiosce indiańskiej. W 2012 r. próbowano stworzyć mniejszy labirynt ze słoneczników, jednak rośliny okazały się zbyt delikatne. Motywem przewodnim tegorocznego labiryntu jest Julian Tuwim, dlatego ścieżki w konopi tworzą lokomotywę oraz litery składające się na nazwisko poety.

Zdaniem Owczarek przejście przez labirynt w konopi to świetna przygoda zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Przed wejściem do labiryntu każdy dostaje bilet, na którego odwrocie znajduje się krzyżówka. Można ją wypełnić, pod warunkiem przejścia przez labirynt, bowiem na trasie znajdują się tablice z zagadkami dotyczącymi twórczości poety. Jest tam m.in. pytanie o imię czarnoskórego bohatera wiersza Juliana Tuwima. Prawidłowo wypełnione kupony wezmą udział w losowaniu nagród.

Jak zaznaczyła Owczarek, na przejście całego labiryntu potrzeba ok. godziny. Spacerując po labiryncie można sprawdzić też swoją zdolność orientacji w terenie. Na terenie labiryntu nie działają telefony komórkowe.

Labirynt będzie czynny do 6 października.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • wildcat, 2013-07-22 09:24:08

    Fajna sprawa.... zapraszamy do Kurozwęk i pobliskiego Staszowa..... oraz Rytwian i Szydłowa. Można zrobić piękny "objazd" i zobaczyć perełki Ziemi Staszowskiej i świętokrzyskiego.