PARTNER PORTALU
  • BGK

"Niewidziska" i widowiska na festiwalu

  • PAP    2 czerwca 2010 - 08:27

W piątek i w sobotę w Bodzentynie (świętokrzyskie) i okolicznych wsiach odbędzie się III Festiwal Wędrowania. W programie są m.in. warsztaty książki artystycznej, zielarskie, pieczenia podpłomyków i klepania siekier oraz widowiska teatralne i wystawy.
Organizatorzy podzielili festiwal na "niewidziska", które odbędą się w piątek, i sobotnie widowiska; nawiązali w ten sposób do idei Radka Nowakowskiego zawartej w jego książce "Hasa Rapasa - Festiwal Żywiołów".

- Widowiska są ogólnie dostępne. Koncerty, spektakle, parady, imprezy jedno- lub kilkudniowe. Raczej duże i średnie. (...) W widowisku podział na oglądających i występujących jest raczej klarowny i oczywisty. Natomiast niewidziska są ogólnie niedostępne. Czyli są dostępne szczególnie. Dla niewielkiej grupy osób. Warsztaty, kursy, próby, spotkania, seminaria, treningi... Tu podział na oglądających i występujących zaciera się. Liczy się bardziej uczestnictwo niż osiągnięty efekt - napisał Nowakowski.

Na placu Zamkowym w Bodzentynie działać będzie wypożyczalnia rowerów, aby każdy, ze specjalną mapą, mógł dotrzeć do "niewidzisk" czyli różnych warsztatów i pracowni artystycznych, a także jedynego w Polsce Muzeum Siekier. Będzie można nauczyć się tkać na prawdziwych krosnach, upiec chleb w prawdziwym piecu chlebowym, wyklepać siekierę, zobaczyć, jak powstaje miecz średniowieczny.

Wiedźma Rogata w chatce na jednej nodze podzieli się tajemną wiedzą zielarską. Odkryć będzie można galerią Nowa Leśna Secesja i zobaczyć, jak zwykły ogród zamienia się w magiczny przy pomocy wikliny. Radosław Nowakowski pokaże, jak powstają jego książki artystyczne, a Ewa Skowerska oprowadzi po zakamarkach swojej pracowni ceramicznej. Skowerska i Marek Cecuła - ceramicy - oraz dwóch malarzy - Marek Wawro i Jacek Nowakowski zaprezentują swoje prace na wspólnej wystawie "Sztuka glinki, piasku i kamyków" w Galerii Kapkazy.

Gwiazdami widowisk będą m.in Teatr Porywacze Ciał z Poznania, Teatr Węgajty, Hasarapasa - Orkiestra Świętokrzyska. Odbędą się pokazy latania motoparalotniami, interaktywne akcje uliczne szczudlarzy i mimów, parada artystów, koncert zespołu Fire Flowers.

Organizatorami festiwalu są Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn, Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Wsi "Odnowica", Lokalna Grupa Działania "Wokół Łysej Góry". Impreza realizowana jest w ramach projektu "Moc Świętego Krzyża - kampania promocyjna produktów turystycznych wokół Świętego Krzyża", współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.