PARTNER PORTALU
  • BGK

Niezwykłe spotkanie teatrów w stolicy

  • PAP    13 października 2011 - 18:35

Międzynarodowy festiwal Spotkanie Teatrów Narodowych, którego ideą przewodnią jest prezentacja najważniejszych przedstawień powstałych na scenach narodowych, rozpocznie się w piątek w Warszawie. Będzie to druga edycja przeglądu.
Dominującym motywem tegorocznej edycji będzie twórczość autorów współczesnych: Jeana Geneta, Hanocha Levina, Davida Harrowera i Elfriede Jelinek. Wybrane przedstawienia reprezentują odmienne style i tradycje, zrealizowali je artyści różnych pokoleń.


Festiwalowa publiczność zobaczy m.in. "Pokojówki" Jeana Geneta w realizacji Det Kongelige Teater (Dania). Reżyserem spektaklu jest Staffan Valdemar Holm, nazywany przez niektórych "następcą Ingmara Bergmana". Duński Teatr Królewski to z kolei jedna z najprężniej rozwijających się europejskich scen narodowych, gości w Polsce po raz pierwszy.

"Hamleta" Williama Szekspira pokaże rosyjski Teatr Aleksandrinski. To najnowsza produkcja rosyjskiej sceny narodowej, prezentowana w ramach stałej wymiany artystycznej Teatru Narodowego z Teatrem Aleksandrinskim. Reżyser spektaklu Walerij Fokin stworzył monumentalną inscenizację z udziałem kilkudziesięciu statystów, rozgrywającą się na stopniach metalowego rusztowania.

Teatr Habima z Izraela zaprezentuje spektakl "Moris Szimel" Hanocha Levina. To dokończona na krótko przed śmiercią sztuka Levina, zaliczanego do grona najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy. Łączy w sobie, typowo dla autora, groteskę z liryzmem. Tragikomedia Levina podejmuje jego ulubione tematy: refleksję nad przemijaniem, zakorzenieniem w rodzinie i kręgu przyjaciół, marzeniami i rzeczywistością. Spektakl reżyseruje Yael Ronen - czołowa izraelska reżyserka młodego pokolenia, znana polskiej publiczności dzięki międzynarodowemu projektowi "Bat Yam - Tykocin".

Podczas festiwalu po raz pierwszy w Polsce zagości założony w 2006 roku Szkocki Teatr Narodowy - instytucja bez stałej siedziby, realizująca nowatorską formułę teatru XXI wieku. Sztuka szkockiego dramatopisarza Davida Harrowera "Noże w kurach" to historia małżeńskiego trójkąta. Spektakl wyreżyserowała Lies Pauwels.

Publiczność zobaczy również spektakl "Co się zdarzyło, kiedy Nora opuściła męża" na podstawie sztuki Elfriede Jelinek w realizacji czeskiego Narodni Divaldo. To epilog dopisany klasycznej sztuce Henryka Ibsena pt. "Dom lalki", którym noblistka debiutowała dla sceny w końcu lat 70.

W ramach festiwalu, w piątek i w sobotę, odbędzie się sympozjum poświęcone roli oraz funkcji scen narodowych. Wezmą w nim udział reprezentanci narodowych teatrów dramatycznych w Europie.

Inicjatorem oraz organizatorem festiwalu jest Teatr Narodowy w Warszawie. Festiwal dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m.st. Warszawy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.